Tiyatro sahnesinde köylü kadınlar alkış üstüne alkış alıyor

Muğla Menteşe’de köylü kadınlar bir tiyatro topluluğu kurdu. Sahneledikleri oyunlarla büyük alkış alan Yaraş Kadınları Tiyatro Topluluğu, iki oyun sergiledi. Bir de Mabel Matiz’in klibinde oynadı. Şimdi hedefleri sinema filmi…

Tiyatro sahnesinde köylü kadınlar alkış üstüne alkış alıyor

Tiyatro sahnesinde köylü kadınlar alkış üstüne alkış alıyor. Muğla’nın Menteşe ilçesinin köylü kadınları sergiledikleri “Sarı İnek” oyunu ile gönülleri feth ediyorlar.

Menteşe Belediyesi’nin sosyal projelerinden biri olan kırsal kesimdeki kadınların tiyatroyla buluşturulması büyük bir başarı hikayesi olarak karşımıza çıkıyor.

İlçedeki Yaraş Mahallesi’nin kadınları tarafından 2107 yılında kurulan tiyatro topluluğu “Sarı İnek” adlı tek perdelik oyunu sahneye koyuyor.

Köylü kadınların ilk oyunu bir köy düğününün sahnelenmesiydi.

Yaraş Kadınları Tiyatro Topluluğu adıyla tiyatro sahnesinde yer alan köylü kadınlar, alkış üstüne alkış alıyorlar.

Yaraş Kadınları Tiyatro Topluluğu, geçtiğimiz yıllarda kendileri yazdıkları “Yaraş’ta Düğün 1960” adlı oyunla ilk kez seyirciyle buluşmuşlardı. Oyunda, 1960’lı yıllardaki köy düğünü canlandırılıyordu. Bu oyunda sadece kadınlar değil, eşleri de sahneye çıkarak oyuna destek vermişlerdi.

Doğal hayatları içinde bağda, bahçede, tarlada, ahırda çalışan kadınlar provalar için akşamları köy kahvehanesinde toplanıyorlar. İlk oyunlarında doğaçlama tiyatro yöntemi ile 1960 yılındaki örf, adet ve gelenekleri sahneye taşıdılar.

Şimdi ise Sarı İnek adlı oyunla daha deneyimli olarak sahnede rol alıyorlar. Onları oyuna hazırlayan tiyatro eğitmeni Ayhan İçöz ve Aslı Öztürk.

2017 yılında tiyatro sahnesiyle tanışan Yaraşlı kadınlar, şimdi daha deneyimliler.

Mabel Matiz’in klibinde oynadılar

Yaraş Kadınları Tiyatro Topluluğu, geçtiğimiz yıl Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı “Dünya Kadın Çiftçiler” gününde bir oyun sergiledi. Ardından da Mabel Matiz’in seslendirdiği “A Canım” şarkısının klibinde rol aldılar. Şimdi hedefleri sinema filmi.

Kuruldukları ilk yıldan bu yana daha da deneyimli oldular. Belediye onlara iki servis otobüsü tahsis etti. Akşam saatlerinde bu otobüslerle ilçe merkezindeki kültür merkezinde provalarını yapıyorlar.

“Sarı İnek” adlı oyunla geçtiğimiz günlerde sahnedeydiler. Oyun, köyde kaçırılan bir ineğin bulunması için geçen macerayı anlatıyor.

Kimileri daha önce hiç sinemaya ya da tiyatroya gitmemiş. Ancak 2017 yılında ilk sahneyle tanışmaları ile yaşadıkları tiyatro aşkı her geçen gün büyüyor. Örnek bir sosyal projede kadınlar için bir hobi ve kültürel etkinlik ayakta alkışlanıyor.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.