Çiçero Altın Küre ve 5 Altın Portakal ödülü kazandı

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Türk casus İlyas Bazna’nın meceralarının anlatıldığı Çiçero filmi vizyonda. Sinema tarihinde sonuncusu ile birlikte toplam 4 Çiçero filmi seyirciyle buluştu. Beyazperde ilk Çiçero filmi ile 1951 yılında tanışmıştı.

Çiçero Altın Küre ve 5 Altın Portakal ödülü kazandı. Çiçero 2 dalda da Oscar’a aday gösterildi. Türk casus İlyas Bazna’nın İkinci Dünya Savaşı dönemindeki maceralarının ve hayatının anlatıldığı Çiçero filmi seyircilerin yoğun ilgisiyle vizyona devam ediyor.

Çiçero’nun sinemadaki ilk varoluşu başrolünü Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı film değil. Türk ajanı Çiçero’nun heyecan verici maceraları ve hayatı sinema yapımcılarının yıllar önce ilgisini çekmişti.

Sinema seyircisinin gizli servislere, ajan maceralarına ilgi duyduğunu bilen yapımcılar, gerçek hayattan bir hikayeyi sinemaya taşımakta gecikmediler.

Sinema tarihinde sonuncusu halen vizyonda olan 4 Çiçero filmi çekildi. Çiçero 5 Altın Portakal ve Altın Küre ödülü kazandı

Sinema tarihinde sonuncusuyla birlikte toplam dört Çiçero filmi bulunuyor. Bunların ikisi Çiçero yani İlyas Bazna hayattayken çekildi. Son çekilen Çiçero filmi halen vizyonda gösterimde. Erdal Beşikçioğlu’nun başrolünde oynadığı filmin yönetmeni Serdar Akar. 

İlk Çiçero filmi Ankara Casusu 

Çiçero filmlerinin ilki 1951 yılında seyirciyle buluştu. Film ‘Ankara Casusu’ adıyla beyazperdeye yansıdı. İlyas Bazna hakkında çekilen ilk filmin senaryosunu Mehmet Muhtar yazdı ve yönetti. Ankara Casusu’nun yapımcılığını Kemal İşmen yaptı. Filmin görüntü yönetmeni Coni Kurteşoğlu’ydu.

Ankara Casusu Elyesa Bazna adlı filmde Çiçero rolünde Vedad Karaokçu rol aldı. Filmin diğer oyuncularıysa Berrin Aydan, Atıf Kaptan, Kadir Savun ve Münir Ceyhan oldu.

Ankara Casusu adlı filmde Çiçero rolünde Vedad Karaokçu rol aldı.

Hollywood yapımı Çiçero filmi 5 Fingers

İlyas Bazna’nın maceralarını dünya kamuoyuna taşıyan bir kitap yazıldı. Alman Büyükelçi Yardımcısı Ludwig Carl Moyzisch anılarını kaleme aldığı ve “Operation Cicero” adıyla 1950 yılında basılan kitap dünya kamuoyunun ilgisini çekti. Kitap, Hollywood tarafından senaryolaştırıldı.


Çiçero’nun maceraları 1952 yılında “5 Fingers” adıyla Hollywood filmi olarak sinema tarihinde yerini aldı. Filmin yönetmenliğini Joseph L. Mankiewicz yaptı. Filmde İlyas Bazna’yı James Mason canlandırdı.

Filmin çekimleri Ankara ve İstanbul’da yapıldı. 5 Fingers, gerilim yüklü bir casusluk filmi olarak seyirciden büyük beğeni aldı. Film 2 dalda Oscar Ödülleri’nde aday gösterildi. Michael Wilson filmin senaryosuyla Altın Küre kazandı.

Çiçero Ankara Ekspresi ile 5 Altın Portakal kazandı

İlyas Bazna’nın ölümünden 48 yıl sonra çekilen bir başka Çiçero filmi ise Esat Mahmut Karakurt’un romanından sinemaya uyarlandı. 1970 yılında çekilen film Ankara Ekspresi adıyla Çiçero’nun maceraların seyirciye ulaştırdı. Ankara Ekspresi, İlyas Bazna’nın nefes kesen macerası Antalya’da 5 Altın Portakal aldı. 

Ankara Ekspresi filminde Çiçero’nun maceraları Ediz Hun ve Filiz Akın ikilisi ile sinemaya taşındı.

Ankara Ekspresi filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini Muzaffer Arslan üstlendi. Senaryosu Bülent Oran ve Muzaffer Arslan tarafından yazıldı. Filmin görüntü yönetmenliğini Cengiz Tacer yaptı.

İlyas Bazna’nın maceralarının anlatıldığı Çiçero filmlerinden biri de Ankara Ekspresi.

Filmde Türk sinemasının ünlü ikilisi Ediz Hun ve Filiz Akın ile birlikte Leyla Sayar, Kadir İnanır, Aliye Rona, Altan Günbay, Kayhan Yıldızoğlu, Hüseyin Kutman, Bora Ayanoğlu, Bülent Oran rol aldı. 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.