Toni Morrison hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü yazar Toni Morrison hayatını kaybetti. Afro-Amerikan edebiyatının ünlü ismi Toni Morrison 88 yaşında öldü.

Toni Morrison hayatını kaybetti

Toni Morrison hayatını kaybetti. Afro-Amerikan edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan Toni Morrison 5 Ağustos 2019 yani iki gün önce hayata veda etti. 

Toni Morrison’ın yayıncısı Alfred Knopf, ölüm haberini Twitter hesabından duyurdu. Toni Morrison ülkemizde de okurlar tarafından beğeni ile takip ediliyordu.

1993’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ABD’li ilk siyahi kadın yazar olan Toni Morrison, 88 yaşındaydı. Ölüm nedeni henüz açıklanmadı. 

Ardında 11 eser bırakan Toni Morrison, 1988’de Türkçe’ye “Sevilen” adıyla çevrilen ”Beloved” adlı romanıyla Pulitzer Ödülü’nü kazandı. 

2012 yılında da eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından “Özgürlük Madalyası” ile onurlandırılan Morrison’ın ölüm nedeni hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.  

Nobel ödüllü ve dünyaca ünlü yazar Toni Morrison, hayatını kaybetti. Nobel ödüllü yazar Toni Morrison, ABD Ohio doğumludur.  Morrison, 1988 yılında Pulitzer kurgu ödülü kazanan, eleştirmenlerin beğenisini toplayan ve en çok satan romanı ‘Beloved’ ile tanınıyordu.

Diğer unutulmaz ve etkili romanları arasında Jazz (1992) ve Paradise (1997) da vardı. 

Sonuncu romanını yayınlandıktan hemen sonra, Morrison, edebiyat dalında Nobel Ödülü’ne layık görülen ilk siyahi kadın oldu. Nobel Ödülü’ne kadar 6 roman yazan Morrison, ölümüne kadar 5 roman daha yazdı.

2010 yılında oğlunun ölüm acısını yaşadığı zamanlarda bile yazdı. ‘God Help the Child’ isimli son romanı 2015’te yayımladı. 

Toni Morrison Amerikalı Nobel ödüllü yazar. Morrison “Afro-Amerikan” edebiyatının tanınması ve gelişmesinde önemli rol oynadı.

Sevgili adlı romanıyla 1988 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandı. 1993 yılında ise Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. 

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.