Uğur Mumcu yayınları TRT arşivinden kaldırıldı mı?

24.01.2021
A+
A-

Gazeteci yazar Uğur Mumcu ölümünün 28’inci yılında TRT arşivinden görüntülerinin kaldırıldığına dair haberle gündeme geldi.

Uğur Mumcu yayınları TRT arşivinden kaldırıldı mı? Gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun ölümünün 28’inci yılında dikkat çeken bir konu gündeme geldi. 

Journo yazarı Emre Kızılkaya, Uğur Mumcu’nun TRT’de katıldığı tarihi belge niteliğindeki programların TRT’nin çevirimizi arşivinden kaldırıldığını yazdı. O yazının ardından Uğur Mumcu’nun gazeteci oğlu Özgür Mumcu sosyal medyadan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’i etiketleyerek “Bir cevap bekliyoruz” dedi. Cevap geldi…

Uğur Mumcu yerine Hülya Koçyiğit ve Alev Alatlı 

Emre Kızılkaya, Uğur Mumcu’nun katıldığı program görüntülerinin TRT’nin çevirimizi arşivinden sessizce kaldırıldığını belirterek “‘Eski Türkiye’nin çok sesliliğini yansıtan, eleştirel gazeteciliği de içeren görüntülerin yerine, Hülya Koçyiğit ve Alev Alatlı gibi isimlerin videoları konuldu” dedi.

Özgür Mumcu’nun sosyal medyadaki sorusuna TRT Arşiv Twitter hesabı cevap gönderdi: “Uğur Mumcu arşivi en kısa sürede TRT İzle’den Türkiye’nin ulaşımına açılacaktır” 

Telif haklarını sansür aracına dönüştürmek

Journo yazarı Emre Kızılkaya konuyla ilgili şunları yazdı: 

“Bugünkü TRT bir yandan telif haklarını siyasi gerekçelerle bir sansür aracına dönüştürmekle suçlanıyor.  

Bir yandan, “kamu yararı” şöyle dursun, her açıdan “kamu zararına” programları ekrana dolduruyor. Örnek: İki yıl önce Hürriyet’teki yazımda hurafe ve cehalet dolu programlara dikkat çekerek “Pelin Çift’in maaşını niye biz ödüyoruz” diye sormuştum. Neyse ki sonrasında o saçma sapan program sonlandırılıp ilgili kişi (şimdilik) bir yarışma programında “etkisiz hâle getirildi.”

Ama bir yandan da TRT’nin herkese açık çevrim içi arşivine yüklenen programlar sessizce yok oluyor. Bunu ilk kez geçen yaz Uğur Mumcu sayesinde fark ettim. 

TRT’de 1979 yılında yayımlanan Ayın Getirdikleri programını arıyordum. Mumcu’nun Emre Kongar ile yaptığı bu programdan bazı kesitler sosyal medyada çok paylaşılmıştı.

O programın moderatörü olan Kongar da, “1980 darbesi dedikoduları havada uçuşurken… Uğur Mumcu ile birlikte demokrasiyi savunuyoruz! 40 yıl önce TRT bugünkünden daha demokratikti” diye paylaşmıştı bu görüntüleri.

Kongar, Bülent Ecevit‘in başbakanlığı ve Yılmaz Dağdeviren‘in TRT televizyon daire başkanlığı döneminde, Ayla Erdemli‘nin prodüktörlüğünde yapılan bu programda, Milliyetçi Cephe hükûmetleri sırasında yasaklı olan Uğur Mumcu’yu yıllar sonra ilk kez ekrana çıkardığını eklemişti.

Biraz daha araştırınca TRT Arşiv internet sitesinden sadece bu programın değil, Uğur Mumcu ile ilgili tüm görüntülerin son dönemde kaldırıldığını gördüm.”

Özgür  Mumcu sordu TRT’den cevap geldi

Emre Kızılkaya’nın yazısının ardından Uğur Mumcu’nun oğlu Özgür Mumcu da TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’i etiketleyerek “Bir cevap bekliyoruz” diye yazdı. 

TRT Arşiv ise Mumcu’ya “Ülkemiz gazetecilik tarihinin önemli bir ismi olan Uğur Mumcu’nun arşivinin kaldırılması söz konusu değildir. Bu görüntüler tüm TRT arşivleri gibi tek bir adrese TRT İZLE’ye taşınmaktadır. Uğur Mumcu arşivi en kısa sürede TRT İZLE’den Türkiye’nin ulaşımına açılacaktır” cevabını verdi. 

ETİKETLER: ,
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.