Ünlü ozan Abdurehim Heyit toplama kampında öldü

Çin’in Dou Türkistan üzerinde uyguladığı baskı politikasının sonucunda dünyaca ünlü Uygur halk ozanı Abdurehim Heyit toplama kampında hayatını kaybetti.

Ünlü ozan Abdurehim Heyit toplama kampında öldü

Uygur Türklerinin ünlü ozanı Abdurehim Heyit toplama kampında öldü. Çin yönetimi tarafından 8 yıl hapis cezasına çarptırılan Abdurehim Heyit, cezasını çekerken toplama kampında hayatını kaybetti. 

Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik uyguladığı baskı politikasında Uygur Türkleri’nin halk ozanı Abdurehim Heyit, toplama kampına gönderildi. Sesiyle, türküleriyle Doğu Türkistan’ın kültürünü anlatan Abdurehim Heyit, hapishane ve toplama kampına iki yıl dayanabildi. Ünlü ozanın işkenceye maruz kaldığı belirtildi.

Abdurehim Heyit neden yargılandı

Abdurehim Heyit’in mahkemeye çıkarılma süreci de ilginç. Heyit, Nisan 2017’de gözaltına alındı. Gözaltına alınmadan önce Çin polisi, bir kaç kez Heyit’i evinde ziyaret etti. Polis,  Abdurehim Heyit’in okuduğu ve yorumladığı Atı’lar (Ata’lar) adlı şarkıyı sordu. O şarkıyı niçin besteledi ve neden yorumladığına dair sorular soruldu. Şarkıyı kim, niçin yazdı? Polisin merak ettiği sorulardan biriydi. 

Abdurehim Heyit’in Atı’lar (Ata’lar) türküsünü dinleyebilirsiniz.

Şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklandı. Şarkının içinde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit” ifadesi Çin polisini ‘rahatsız’ etti. Polis, bu sözlerle cihad çağrısında bulunulduğuna ve aşırılık peşinde olunduğuna ‘kanaat getirerek’ Abdurehim Heyit’i tutukladı. 

Abdurehim Heyit, Uygur kültürünü ve tarihini anlatan türküleriyle tanınıyordu. Uygurların ünlü şair ve yazarı Abdurehim Otkur’un “uchrashqanda- Karşılaşınca ” (When We Met We) şiiri onun bestesinde ayrı bir ruha büründü. Diğer Uygur şairlerinin de lirik ve ironik şiirlerini modern Uygur müzik tarzında besteledi ve söyledi. 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.