Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri başvuruları başladı

Samsun Atakum Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri için başvurular başladı. 2020 Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri şartnamesi detayları da belli oldu.

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri başvuruları başladı. Her yıl Samsun’un Atakum Belediyesi tarafından roman, öykü, şiir ve kurmaca çeviri eser olmak üzere 4 kategoride verilecek olan Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’ne 2019 ve 2020 yıllarında yayınlanmış eserler ile başvuru yapılabilecek. 

Başvurular için son tarih 28 Şubat 2021 olarak duyuruldu. 

2021 Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri başvuruları başladı. Ödüller roman, şiir, öykü ve çeviri kurmaca eser olmak üzere 4 kategoride verilecek. 2021 Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri jürisinde Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli, Deniz Türkali, Gonca Özmen, Kemal Varol, Yavuz Ekinci bulunuyor. 

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’ni düzenleyen Atakum Belediyesi’nin Başkanı Cemil Deveci ödüllerle ilgili şunları söyledi: “Vedat Türkali, kurtuluş meşalesinin 19 Mayıs 1919’da yakılmasından 6 gün önce Karadeniz’in İncisi olan güzide şehrimiz Samsun’un Kürkçüoğlu Mahallesi’nde doğmuş ve sonrasında edebiyat-sanat dünyasına eserleriyle önemli katkılarda bulunmuştur. Atakum Belediyesi olarak Büyük Usta’yı sanatçı kimliği ile anmak için her yıl belediyemiz tarafından Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’ni vereceğimizi kamuoyuna gururla duyuruyoruz.”

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri şartnamesi

1-      Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri Atakum Belediyesi tarafından Roman, Öykü, Şiir ve Çeviri Kurmaca Eser olmak üzere 4 kategoride verilir.

2-      Ödüller için oluşturulan seçici kurul Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli, Deniz Türkali, Gonca Özmen, Kemal Varol ve Yavuz Ekinci’den oluşmaktadır.

3-      Ödüllere bir takvim yılı (1 Ocak-31 Aralık) içinde yayınlanmış eserler başvurabilir. 2020 yılında Covid-19 sebebiyle yayınlanan eser sayısı azaldığı için 2021 Mayıs ayında verilecek ödüle katılacak eserlerin yayın tarihi 1 yıl daha geri alınarak 1 Ocak 2019-31 Aralık 2020 olarak belirlenmiştir.

4-      Seçici kurul eserlerde sadece edebi niteliği gözetir.

5-      Katılım Koşulları:

a)      Ödüle aday olacak eser sahipleri ya da yayınevleri 28 Şubat 2021 akşamına kadar Atakum Belediyesi, Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri, Mimarsinan Mah, İsmet İnönü Blv. No:114, 55200 Atakum/Samsun adresine, hangi kategoriden aday olunduğuna dair imzalı bir yazı, kısa özgeçmiş ve iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta adresi) ile birlikte 10 (on) nüsha kitabı elden, posta ya da kargo ile teslim etmelidir.

b)      Şiir Ödülü’nde ‘Toplu Eserler’ başlığı altında şairin tüm şiirlerinin yer aldığı eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

c)      Ödüle aday olacak eserin daha önce başka bir ödül almamış olması gerekmektedir. Bu kural Kurmaca Çeviri Eser kategorisi için geçerli değildir.

6-      Ödüllere adaylık için başvurmamış ancak aynı takvim yılı içinde yayımlanmış eserler arasında değerli ve başarılı bulunanlar Jüri tarafından aday gösterilebilir. İlk olarak ilan edilecek Uzun Liste’de yer alan eserler arasında ödüllere başvurmamış ancak jüri üyeleri tarafından aday gösterilmiş olanlar varsa, uzun liste kamuoyuna açıklanmadan önce bu bilgi yazarlarıyla paylaşılır ve yazılı onayları alınır. Onay vermeyen yazarlar uzun listeden çıkarılır.

7-      Ön eleme sonrası oluşturulan 12’şer kitaplık Uzun Listeler 26 Mart 2021 tarihinde ilan edilecektir.

8-      Uzun Listeler’in değerlendirilmesi sonucu oluşacak 6’şar kitaplık Kısa Listeler (finalistler) 16 Nisan 2021 tarihinde ilan edilecektir.

9-      4 kategorideki ödülleri kazananlar 19 Mayıs 2021 tarihinde ilan edilecektir.

10-   Ödül töreni Mayıs ayının son haftasında Atakum Belediyesi’nin duyuracağı bir tarihte yapılacaktır.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.