Yesevi’nin Hikmetler’i bin yıl sonra bestelendi

Türk İslam tasavvufunun kurucusu Hoca Ahmet Yesevi 1093 yılında doğdu. Yesevi’nin ömrü boyunca dile getirdiği İslami felsefeye ait sözleri Hikmetler (Divanı Hikmet) olarak günümüze ulaştı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bin yıl sonra kelimeleri kağıt üzerinden ilahi formatında kulaklara, gönüllere ulaşmasına aracılık etti. 15 eser ilahi formatında bestelendi ve özel bir albümde toplandı.

Yesevi’nin Hikmetleri bin yıl sonra bestelendi. Türk İslam tasavvufunun kurucusu Hoca Ahmet Yesevi’nin Hikmetler’i ilahi formatında bestelenerek, dile geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan özel bir çalışmayla Kalan Müzik’in katkılarıyla bestelenen 15 eser “Sevda-yı Muhammed” etkinliğinde izleyicilerle buluştu. 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.