Yesevi’nin Hikmetler’i bin yıl sonra bestelendi

Türk İslam tasavvufunun kurucusu Hoca Ahmet Yesevi 1093 yılında doğdu. Yesevi’nin ömrü boyunca dile getirdiği İslami felsefeye ait sözleri Hikmetler (Divanı Hikmet) olarak günümüze ulaştı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bin yıl sonra kelimeleri kağıt üzerinden ilahi formatında kulaklara, gönüllere ulaşmasına aracılık etti. 15 eser ilahi formatında bestelendi ve özel bir albümde toplandı.

TRT AVAZ CANLI YAYINLADI

Bu özel geceyi TRT Avaz kanalı saat 20.00’den itibaren canlı olarak yayınladı. Yaklaşık 1,5 saat süren programa ulusal medyanın yanı sıra kültür ve edebiyat camiasının önde gelen isimleri katıldı. Salonu dolduranların soluksuz takip ettiği programın sonunda sahneye gelen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bu programla Sevda-yı Muhammed’den birkaç damla aldık. Önce İlahi aşk, sonra Muhammedi Aşk. Hoca Ahmet Yesevi de aldığı bu aşkı önce Horasan’da, Türkistan’da talebeleriyle paylaştı, onları yetiştirdi. Sonra da Anadolu’da görevlendirdi. Hoca Ahmet Yesevi, günümüzü bile aydınlatan mürşidlerimizden biridir. Onu tanımak, onu anmak, tarihimize karşı bir görevimizdir. Yesevi, Kur’an ve sünnete hizmet etti, kökleri Anadolu’ya kadar geldi’’ dedi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.