Yeşilçam aşk filmlerinin yönetmeni Mehmet Ekrem Dinler vefat etti

Yeşilçam’ın usta yönetmeni ve senaristi Mehmet Ekrem Dinler vefat etti. 48. Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nün sahibi olan Dinler’in cenazesi bugün toprağa verilecek.

Yeşilçam aşk filmlerinin yönetmeni Mehmet Ekrem Dinler vefat etti. 94 yaşında hayata veda eden Mehmet Ekrem Dinler, Yeşilçam’da unutulmaz aşk filmlerinin yönetmenliğini üstlenirken aynı zamanda senaristlik de yaptı. 

Çektiği “Cilalı İbo” filmleriyle tanınan yönetmen ve senarist Mehmet Ekrem Dinler vefat etti. 

24 Ocak 1928’de Adana’da dünyaya gelen Mehmet Ekrem Dinler, sanat hayatı boyunca çok sayıda dizi ve filme imza attı. Dinler, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 48. Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nün sahibi olan Mehmet Ekrem Dinler, kariyerinin ilk döneminde Kemal Film adına çalıştı.

Dinler, 1970’lerden itibaren farklı türlerde birçok filmin yönetmen koltuğuna oturdu. Yeşilçam sinemasının usta oyuncuları Tarık Akan, Taner Yiğit, Süleyman Turan, Kemal Sunal ile Feridun Karakaya’nın bulunduğu pek çok ünlüyle çalıştı. 

Usta yönetmenin yönettiği bazı filmler ise şöyle:

“Ezan Sesleri” (TV Filmi 1993), “Bir Daha Asla” (1992), “Gizli Oyun” (1989), “Zehirli Çiçek” (1986), “Ağlıyorsam Yaşıyorum” (1986), “Vatan Kucağında” (1982), “Ölmeyen Arkadaşlık” (1981), “Perişan” (1976), “Aman Karım Duymasın” (1976), “Adana Urfa Bankası” (1976), “Kadınlar Hayır Derse” (1975), “Unutma Beni” (1974), “Kır Çiçeği” (1973), “Evlat” (1972), “Cilalı İbo Yetimler Meleği” (1971), “Yuvasız Kuşlar” (1970)

Mehmet Ekrem Dinler cenazesi 

Mehmet Ekrem Dinler son yolculuğuna bugün uğurlanacak. Mehmet Ekrem Dinler’in cenazesi bugün Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verilecek. Kızı Ayşe Nil Dinler, Mehmet Ekrem Dinler’in cenazesiyle ilgili açıklama yaptı. Onun verdiği bilgiye göre bugün saat 12.00’da Zincirlikuyu Camisi’nde cenaze namazı kılınacak ve uğurlama töreni düzenlenecek. 

 

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.