Yeşilçam filmlerinin sesi Belkıs Özener’e Emek Ödülü

Yeşilçam filmlerinin kadın sesi Belkıs Özener, “Orhan Kemal Emek Ödülü”nü törenle aldı. Belkıs Özener yaptığı konuşmada 130’un üzerinde “onur ödülüne” sahip olduğunu hatırlattı.

Yeşilçam filmlerinin sesi Belkıs Özener’e Emek Ödülü… 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin açılış gecesinde “Orhan Kemal Emek Ödülleri” Türk Sineması’na sesiyle büyük emeği geçen Belkıs Özener ve senarist, yazar, yönetmen Ahmet Soner’e verildi.

30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin açılış gecesi ile Türk sinemasının geleneksel festival buluşmalarından biri daha başladı. “Orhan Kemal Emek Ödülleri” gecede sahiplerine takdim edildi. Emek Ödülleri, Türk Sineması’na sesiyle büyük emeği veren, Yeşilçam’ın şarkılarının unutulmaz sesi Belkıs Özener’ ve “Genç Sinema” hareketinin kurucularından senarist, yazar ve yönetmen Ahmet Soner’e verildi.

Cumhuriyetin 100. yılında sinema festivali 

Açılış gecesi Merkez Park Amfi Tiyatro’da Yetkin Dikinciler’in sunumuyla yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar açılış konuşmasında Adana’ya gelen sinema sanatçılarına da minnettarlığını ileterek şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında festivalimizin 30’uncusunu yapıyor olmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Sinema birleştirici gücü olan, dili evrensel, çok etkili bir sanat dalıdır. Adanalı sanata düşkün, seçicidir ve sinemayı iyi bilir. Altın Koza’nın emeğe saygısı, bakışı çok önemli. Bu yıl Orhan Kemal Emek Ödülleri’ni Belkıs Özener ve Ahmet Soner gibi iki efsane isim aldı. Kendilerine saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyet’in kurucusu ve ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk sanata değer vermeseydi bugün böyle güzellikler yaşayamazdık. Hoşçakalın, Atatürk’le kalın” 

Belkıs Özener, 130’dan fazla onur ödülü aldığını hatırlattı

130’dan fazla onur ödülü 

Belkıs Özener’e ödülü oyuncu Binnur Kaya tarafından takdim edildi. Belkıs Özener ödülünü alırken,  filmlere ses vermesine rağmen tanınmadığı yılları hatırlatarak, “Kırk yıl boyunca sustum. Bu ses benim, demedim. Adım yazılmadı. Benim sesimi biliyordunuz ama beni tanımıyordunuz. Şimdi karşınızdayım. Sizleri çok seviyorum. Size karşı kendimi borçlu hissediyorum. Çünkü beni merak ediyordunuz. Beni yeniden parlatan sizlersiniz. Onun bilincinde kendi değerimi anladım. Arka arkaya 130’un üzerinde onur ödülü aldım. O zaman da değerimi anladım. Ama şimdi sizi gördüm ya, ölsem de gam yemem. İşte emek bu. Bu ödülün Cumhuriyetimizin 100. yılına rastlaması da ayrı bir güzellik” dedi.

Seyircinin dakikalarca ayakta alkışladığı Belkıs Özener, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve tüm Adana’ya teşekkürlerini iletirken, “Sevemedim Karagözlüm” şarkısını söyleyerek seyirciyi selamladı.

Ahmet Soner

Orhan Kemal Emek Ödülü’nün bir diğer sahibi; Türk Sineması’na büyük emek vermiş, yönetmen, senarist, yazar Ahmet Soner’e ödülünü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü takdim etti. Soner ödülünü alırken; “Orhan Kemal çok üretken ve çok çilekeş bir yazardı. Onun adına bu ödülü alıyor olmaktan çok mutluyum. Işıklar içinde yat Orhan Kemal” dedi.

Ömer Faruk Sorak

Adana’da izlenen film tutar 

Açılış gecesinde, “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’’ Jüri Başkanı yönetmen Ömer Faruk Sorak da konuşma yaptı. Sorak “Meslekte 30. yılım ve 30. yılda böyle bir festivale jüri başkanı olarak layık görülmem beni çok mutlu etti. Seçici kurula ve jürideki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sinema filmi çekmeye başladığım dönemde İstanbul’da ‘’Eğer çektiğin film Adana’da izleniyorsa emin ol tutar’’ derlerdi. Ve ben bunu tecrübe ettim. Yaptığım filmlerin, Adana’da izlenenlerinin ne kadar çok izlendiğini şahsen tecrübe ettim. Bu sebeple sizlerin sanata olan sevgisine ve saygısına sonsuz teşekkür ediyorum. Çok güzel bir festival geçirmeniz dileğiyle” dedi.

Candan Erçetin geceye renk kattı

Candan Erçetin şarkılarıyla renk kattı

Ödül töreninin ardından sahne alan Candan Erçetin, film müzikleri ve sevilen şarkılarından oluşan repertuarıyla açılış törenini izlemeye gelen Adanalılara keyifli bir gece yaşattı. Erçetin, binlerce kişinin katılımıyla şarkılarını dev bir koro eşliğinde seslendirdi. Konser sonunda sanatçıya, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve eşi Nuray Karalar çiçek takdim etti.

Türk Sineması’nda 100 Kadraj sergisi 

30.Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin ilk günü programında, Vadullah Taş tarafından hazırlanan “Cumhuriyet’in 100. yılında Türk Sineması’nda 100 Kadraj” fotoğraf sergisinin açılışı da yapıldı. Esas01 Burda AVM’de açılan sergi, festival boyunca açık olacak.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.