Yeşim Yıldız gravürlerle Kaf Dağı’na uçuruyor

Ünlü gravür sanatçısı Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu, Yeditepe Bienali kapsamında Zümrüt-ü Anka mitiyle sanatseverleri Kaf Dağı’na yolculuğuna çıkarıyor. Bienalin sanatçılarından Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu ‘’Kuş Misali’’ temalı konsepte ‘’Kaf Dağı’na Yolculuk’’ isimli sergisiyle İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde eserlerini sergiliyor.

Ta ki güneş bütün görkemiyle çıkıp kuru dalları yakıncaya kadar… Anka (Simurg) kendi yuvasında yanarak ölür ve küllerinden yediden doğar. Kaf Dağı’nın ardında olduğu bilinen Anka kuşuna ulaşmak onu aramak için tüm kuşlar yollara düşer. Ancak ona ulaşmak için yedi  çetin vadiyi aşmak gerekir. Bu vadiler; istek, aşk, marifet, ihtiyaçsızlık, hayret, tevhit ve yokluk vadileri olarak ifade edilmektedir. Kuşlar bu vadileri aşmakta zorlanır ve birer birer dökülerek Anka’ya ulaşmaktan vazgeçerler. İçlerinden sadece otuz tanesi Kaf Dağı’na ulaşırlar ve kendilerinin birer Anka Kuşu olduklarını görürler.

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.