Yüzyıllık Yalnızlık Netflix dizisi oluyor

08.03.2019
A+
A-

Dünyaca ünlü roman Yüzyıllık Yalnızlık Netflix’te dizi oluyor. Gabriel Garcia Marquez’in romanı İspanyolca olarak ekrana gelecek.

Yüzyıllık Yalnızlık Netflix dizisi oluyor. Dünyanın en ünlü romanları arasında yer alan Marquez’in “Yüzyıllık Yalnızlık” romanı, televizyon dizisi olarak çekilecek. 

Gabriel Garcia Marquez’in eseri “Yüzyıllık Yalnızlık” romanının Netflix dizisi olması için anlaşma imzalandı. Onlinen yayın platformu Netflix, romanın haklarının alındığını ve dizi yapılacağını açıkladı. 

Türkçe’ye “Yüzyıllık Yalnızlık“olarak çevirilen romanın Netflix’teki ismi “One Hundred Years of Solitude” olacak.

One Hundred Years of Solitude isimli dizinin çekimleri romanın konusunun geçtiği Kolombiya’da yapılacak. Çekimlerin önemli bir kısmı Marquez’in ülkesi olan Kolombiya’da gerçekleştirilecek. 

Kolombiya’nın dünyaca ünlü yazarı Gabriel Garcia Marquez, 2014 yılında hayatını kaybetmişti. Marquez’in oğlları Rodrigo Garcia ve Gonzalo Garcia Barcha dizinin yapımcıları arasında olacak.

Dizi İspanyolca çekilecek

Yüzyıllık Yalnızlık dizisi İspanyolca çekilecek. Bunun da gerçekçi iki nedeni bulunuyor. Birincisi dünyanın kült romanlarından olan Yüzyıllık Yalnızlık’ın içeriğinin başka dillere çevrildiğinde tam anlamıyla aynı tadı vermemesi olarak açıklanıyor. Diğer neden ise dünyada en yaygın dillerden biri de İspanyolca. Netflix pazarlama stratejisi olarak da İspanyolca dilini tercih edecek. 

Rodrigo Garcia, romanın film olması için yıllarca pek çok teklif geldiğini belirtti. Garcia, kitabın bir sinema filmi süresi içine sığamayacağını belirterek “İspanyolca’dan başka bir dilde anlamını yitirecekti. Bu nedenle yıllarca gelen tekliflere sıcak bakmadık.”

Neden Netflix’i tercih ettiler

Rodrigo Garcia, son yıllarda dizilerin sinema kalitesine ulaştığını söyleyerek, romanın hakkıyla ekrana taşımak şartların uygun olduğunu belirtti. Garcia, Netflix’i tercih sebebini ise şu sözlerle açıkladı: “Yabancı dildeki dizi ve filmleri dünya çapındaki izleyicilerle buluşturma konusundaki başarısı düşünüldüğünde zamanlama daha iyi olamazdı. Bu macerada Netflix’i ve film yapımcılarını heyecanla destekliyoruz, son halini görmek için de sabırsızlanıyoruz.”

Gabriel Garcia Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık romanını 1967’de okurlarla buluşturmuştu. Roman 50 milyondan fazla sattı. Dünyanın pek çok ülkesinde yayınlandı.

Romanda Jose Arcadio Buendia’nın gördüğü bir düş sonrası nehir kenarında Macondo adından bir kasaba kurması anlatılıyor.  Buendia ailesinin yedi nesle yayılan hikayesi büyülü gerçekçilik tarzında okura ulaşıyor. 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.