2023 Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü başvuruları başladı

Nitelikli edebiyata gönül veren yazar adaylarına destek olmak, çağdaş Türk edebiyatına yeni ve başarılı eserler katmak, iyi öyküleri ve öykücüleri gün yüzüne çıkarmak amacıyla düzenlenen “Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü” için başvurular başladı.

2023 Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü başvuruları başladı. Ülkemizin gelenekselleşen edebiyat ödülleri arasında yer alan “Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü” nitelikli edebiyata gönül veren yazar adaylarına destek olmak, çağdaş Türk edebiyatına yeni ve başarılı eserler katmak, iyi öyküleri ve öykücüleri gün yüzüne çıkarmak amacıyla düzenleniyor.

Edebiyatist dergisi tarafından düzenlenen yarışmayla ilgili 2023 yılı için duyuru yapıldı. 2023 Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü için başvurular açıldı. Ödül kazananlar Kasım 2023’de açıklanacak. 2023 Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü Jürisinde Feridun Andaç, Defne Suman, Aysel Karaca, Fatma Burçak, Bahar Yaka bulunuyor. Ön Eleme Kurulundaysa  Bayram Sarı, Berrin Karadeniz, Hamide Abdurrahmanoğlu yer alıyor.

2023 Edebiyatist Kristal Kalem Öykü Ödülü başvuruları başladı

2023 Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü katılım şartları

Edebiyatist tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü’ne katılım şartları şöyle:

Şartname
1. Yarışmaya yayınevi çalışanlarının ve jüri üyelerinin 1. derece yakınları katılamaz.

2. 18 yaşını doldurmuş ve daha önce öykü kitabı yayımlanmamış herkes Türkçe yazdığı 1 (bir) öykü ile katılabilir.

3. Konu serbesttir.

4. Yarışmaya aday olan öyküler daha önce hiçbir mecrada -matbu ya da online- yayımlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

5. Öykü metni, Times New Roman yazı karakterinde, harfler 11 punto, satır aralığı 1.15, sayfa kenar boşlukları 2.5(normal) olacak şekilde Word programında yazılmalıdır ve 4 sayfayı geçmemelidir.
(Önemli Not: 4 sayfayı geçen ve kriterlere uymayan öyküler değerlendirilmeyecektir.)

6. Yazarlar yarışmaya RUMUZ ile katılacaktır ve öykü sayfasının sağ üst köşesine rumuz yazılacaktır. Öykü metnine yazarın gerçek adı kesinlikle yazılmamalıdır.

7. Ayrıca bir Word dosyasında yazarın adı, soyadı, rumuzu, kısa öz geçmişi ve iletişim bilgileri (telefon, email, açık adres) yer almalıdır.

8. Başvuru formu, Edebiyatist Dergisi Mayıs-Haziran ve Temmuz-Ağustos sayılarında yayımlanacaktır. Yarışmaya başvuracak adayların formu dergiden kesip eksiksiz doldurarak dosyalarına eklemeleri zorunludur.

9. Yarışmaya başvuru sadece posta aracılığı ile olacaktır. 8 adet öykü kopyası, 1 adet öz geçmiş ve başvuru formu Edebiyatist Yayınevi, Cumhuriyet Mah. Kazım Orbay Cad. No:3 Elysium Residance Şişli/İstanbul adresine başvuru tarihine kadar gönderilmelidir. (Postada yaşanacak gecikmelerden yarışmacılar sorumludur.)

10. Yarışmaya son başvuru tarihi 31 Temmuz 2023’tür, postadan kaynaklı geciken eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

11. Yarışma sonucu Kasım 2023’te duyurulacak ve ödüller, aynı ay içinde yapılacak ödül töreninde sahiplerine sunulacaktır.

Ödüller

1. olan esere 10.000₺, 4 esere mansiyon plaketi verilecek ve ilk 20’ye giren öyküler
2023 Edebiyatist Kristal Kalem Öykü Seçkisi olarak kitaplaştırılacaktır.

Yarışma Takvimi

Eser son teslim : 31 Temmuz 2023
Ön eleme : 1-31 Ağustos 2023
Jüri Değerlendirme : 1 Eylül – 31 Ekim 2023
Sonuç Duyurusu : Kasım 2023
(Ödül töreni için kesin tarih daha sonra açıklanacaktır.)

Jüri Üyeleri
Feridun Andaç, Defne Suman, Aysel Karaca, Fatma Burçak, Bahar Yaka

Ön Eleme Kurulu
Bayram Sarı, Berrin Karadeniz, Hamide Abdurrahmanoğlu

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.