Acun Ilıcalı yarışmadaki şarkıların teliflerini cezalı ödeyecek

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

TV8’in ünlü sahibi Acun Ilıcalı, ekranda düzenlediği şarkı yarışmalarındaki eserlerin teliflerini ödemediği iddiasıyla dava edildi. Ilıcalı davayı kaybetti. Şarkıcı Demet Sağıroğlu ile besteci Görol Ağırbaş “Arnavut kaldırımları” adlı eser için açtıkları telif davasını kazandı. Acun Ilıcalı 55 bin 200’er TL tazminatı 7 yıllık faiziyle birlikte ödeyecek.

Acun Ilıcalı yarışmadaki şarkıların teliflerini cezalı ödeyecek. TV8’in sahibi Acun Ilıcalı, ekranda düzenlenen şarkı yarışmalarındaki eserlerin telifleri ile başı derde girdi. 

TV8’in sahibi Acun Ilıcalı’ya karşı açılan telif davası sonuçlandı. Bazı şarkıların teliflerini 7 yıllık faiziyle birlikte ödemesine hükmedildi. 

Ilıcalı, programlarında çalınan bazı şarkıların telifini 7 yıllık faiziyle beraber ödeyecek.

Acun Ilıcalı, aldığı pahalı arabalar ve uçaklarla medyada sık sık gündeme gelen medya patronlarından. En son olarak Survivor yarışmasını düzenlediği Dominik Cumhuriyeti’ne uçmak için yeni bir uçak aldığı haberleri medyada haberleştirildi.

Değeri 13 milyon dolar (99.5 milyon TL) olan özel jetini Global Express XRS 2012 model uçakla değiştiren Ilıcalı’yla ilgili bu haber üzerine sanatçılardan tepki gelmişti. Ünlü beste ve söz yazarı Şehrazat başta olmak üzere birçok isim “Önce telif ücretlerini öde” mesajlarıyla sosyal medyadan Acun Ilıcalı’ya tepki gösterdi. Şehrazat, Ilıcalı’nın bazı şarkıların telif paralarını ödemediğini iddia etti.

Davayı kaybetti 

 Telif tartışması üzerine yaşanan bu gelişme geri planda kalırken, şarkıcı Demet Sağıroğlu ile besteci Görol Ağırbaş, kendilerine ait olan ‘Arnavut Kaldırımı’ adlı eserin 3 ayrı televizyon kanalındaki ‘O Ses Türkiye’, ‘O Ses Çocuklar’ ve ‘Rising Star’ adlı yarışmalarda 16 kez izinsiz kullanılmasıyla ilgili Acun Ilıcalı’ya açtığı telif davasını kazandı.

Mahkeme, 55 bin 200’er lira tazminatın 7 yıllık faiziyle Acun Medya Prodüksiyon şirketinden alınarak Sağıroğlu ve Ağırbaş’a ödenmesine hükmetti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.