Orhan Pamuk “Şeylerin Tesellisi” sergisi Münih’te

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

Orhan Pamuk’un yazım sürecinde ve kafa dağıtmak için yapıp çekmecede sakladığı çizimleri, defter ve fotoğrafları “Şeylerin Tesellisi” adlı sergisinde bir araya getirildi. Münih’teki sergi sanatseverlerin akınına uğradı.

Orhan Pamuk “Şeylerin Tesellisi” sergisi Münih’te açıldı. Orhan Pamuk’un “Şeylerin Tesellisi” isimli sergisinin açılışı Münih Lenbachhaus’ta büyük bir katılımla gerçekleşti.

Sanatseverler ve edebiyat dünyasının yoğun ilgisiyle karşılanan serginin açılışına 1300’den fazla kişi katıldı. Girişte uzun kuyruklar oluştu ve bazı ziyaretçiler içeri giremedi.

Dresden SKD Müzesi ve Münih Lenbachhaus Müzesi koleksiyonlarında bulunan Klee, Kubin, Vermeer ve Watteau gibi önemli sanatçıların eserlerinden ilham alınarak hazırlanan 26 yeni enstalasyonun yanı sıra, Orhan Pamuk’un çizim, defter ve fotoğraflarından oluşan seçki 13 Ekim’e kadar görülebilecek.

Açılış konuşmalarında serginin eş küratörlüğünü üstlenen müze müdürü Matthias Mühling, yaptığı açıklamada, Pamuk’un öncelikli olarak bir yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Türk yazar olarak bilinmesine rağmen, “O çok daha fazlasıdır” diyerek Pamuk’un yazar, fotoğrafçı, illüstratör, küratör ve müze kurucusu kimliklerine dikkat çekti.

Resimle kendimi ifade ediyorum

Açılışta söz alan Orhan Pamuk şunları söyledi:

Yıllardır defter ve kağıtlara yapıp çekmecelerde sakladığım eserlerimi gün ışığına çıkarmam için beni cesaretlendiren Lenbachhaus Müzesi küratörlerine minnettarım. 50 yıldır roman yazıyorum.

Yazmaya başladığım ilk yıllarda, aslında ressam olmak isteyen biri olarak güçlü bir girişimle içimdeki ressamı öldürmeye çalıştım. Kararlı bir biçimde kendimi bir yazara dönüştürdüm.

Bu yüzden resim yaptığımda mutlu oluyorum. Yazarken her zaman birçok şey düşünüyorum; araştırıyorum, ölçüp biçiyorum, formu düşünüyorum… Yazarken kafamı birçok şey meşgul ediyor. Resim yaparken ise sadece kendimi ifade ediyorum. 

Geçen yıl Dresden’de gerçekleşen serginin bir sonraki durakları Prag DOX ve Paris Picasso Müzesi olacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.