Afyon’da klasik müzik festivali başlıyor

11.05.2022
A+
A-

21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali 11-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. 

Afyon’da klasik müzik festivali başlıyor

Afyon’da klasik müzik festivali başlıyor. 21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali 11-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. 

21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nde Afyon’dan Prag’a uzanan bir dostluk köprüsü kuruluyor. Festivalde dünyanın önde gelen klasik müzik sanatçıları sahnede olacak. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 Özel Ödülü sahibi olan festivalde kültür sanat dünyasının yetkin isimleri tarafından şiir, müzik ve edebiyat dinletileri ve topluluk konserleri gerçekleştirilecek.

Bu sene de Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin destekçileri arasında NG Afyon yer alıyor. Festival kapsamındaki Pavol Prazenica piyano resitaline, Kandemir Basmacıoğlu piyano resitaline ve Trio Novus konserine NG Afyon ev sahipliği yapacak.

Festival, Türkiye’nin uluslararası ölçekte tanıtımına katkı sağlarken medeniyetler arası dostluğun en güzel örneklerinden birini sunacak. Dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra Türkiye ve Prag’dan öğrencilerin vereceği konserlerle tam bir klasik müzik şöleni yaratılacak festivalde duayenlerin konuşmacı olduğu söyleşiler de düzenlenecek.

Festivalde dokuz gün boyunca konserler, söyleşiler, edebiyat ve müzik dinletileriyle sanat severlere müzik dolu anlar yaşatılacak. Festivalin kapanış konseri olan Veloce String Quartet Gün Batımı Konseri ise 19 Mayıs Perşembe günü Ayazini Frig Vadisi’nde gerçekleşecek.

Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği 21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nde Haydar Ergülen, Yalvaç Ural, Metin Celal, Yavuz Ekinci, Engin Akın, Artun Ünsal, Bülent Özgören, Mehmet Ömür’ün konuşmacı olduğu müzik, edebiyat, yemek, fotoğraf konulu söyleşiler düzenlenecek.

21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali programı

21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin açılış konserinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası sahne alacak.

Festival süresince gerçekleştirilecek Gün Batımı Konserleri serisinde Türkiye ve Prag’ın en ünlü klasik müzik toplulukları müzik severlere keyif dolu anlar yaşatacak.

Festival süresince Pavol Praženica ile Kandemir Basmacıoğlu piyano resitali, Theodora Kopecka flüt resitali ile sanat tutkunlarına dünya klasik müziği eserlerinden en seçkin önekler sunulacak. Festivalin kapanış konseri olan Veloce String Quartet Gün Batımı Konseri ise 19 Mayıs Perşembe günü Ayazini Frig Vadisi’nde gerçekleşecek.

Haydar Ergülen, Yalvaç Ural, Metin Celal, Yavuz Ekinci, Engin Akın, Artun Ünsal, Bülent Özgören, Mehmet Ömür’ün konuşmacı olduğu müzik, edebiyat, yemek, fotoğraf konulu söyleşiler düzenlenecek. Afyon’da çeşitli ilkokullarda eğitim gören öğrenciler ile Praglı ilkokul öğrencilerinin oluşturduğu müzik toplulukları klasik müzik konserleri ile Afyon’dan Prag’a uzanan dostluk köprüsünü sağlamlaştıracak.

AÇILIŞ KONSERİ

BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI
11 Mayıs Çarşamba 20.30 TED KOLEJİ SALONU
Dağhan Doğu – Jülide Yalçın

12 Mayıs Perşembe 17.30 Ayazini Frig Vadisi
PRAH STRING QUARTET GÜN BATIMI KONSERLERİ

13 Mayıs Cuma 20.30 Dereçine Kasabası
PRAH STRING QUARTET

14 Mayıs Cumartesi 20.30 TAŞHAN
TRIO INNSOLITUS

15 MAYIS PAZAR 15.30 TAŞHAN
VYSEHRAD TRIO

16 Mayıs Pazartesi 20.30 NG AFYON
PAVOL PRAZENICA PİYANO RESİTALİ

17 Mayıs Salı 20.30 DEREÇİNE KASABASI
THEODORA KOPECKA FLÜT RESİTALİ

18 Mayıs Çarşamba 20.30 NG AFYON
KANDEMİR BASMACIOĞLU PİYANO RESİTALİ

18 Mayıs Çarşamba 21.30 NG AFYON
TRIO NOVUS

18 Mayıs Çarşamba 20.30 DERECİNE KASABASI
VELOCE STRING QUARTER

KAPANIŞ KONSERİ
19 Mayıs Perşembe 17.30 AYAZİNİ FRİG VADİSİ
VELOCE STRING QUARTET GÜN BATIMI KONSERLERİ

 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM