Altın Güvercin yeniden uçuyor

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması yeniden hayata geçiriliyor. Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenecek olan yarışma altı yıl sonra “festival” olarak geri dönüyor.

Altın Güvercin yeniden uçuyor. Türkiye’nin müzik dünyasındaki sembol yarışmalarından olan Altın Güvercin Beste Yarışması altı yıllık aradan sonra yeniden düzenleniyor. 

İlk kez 1986 yılında düzenlendi. 21 yıl boyunca Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışmasıydı… Kuşadası ile özdeşleşmiş ve bir marka olan Altın Güvercin Beste Yarışması, ilçenin tanıtımına da büyük katkı sunmuştu. Altı yıl önce rafa kaldırıldı.

Kuşadası Belediye’sine Ömer Günel’in başkan seçilmesinden sonra ise Altın Güvercin yeniden uçmak için kanatlarını çırpıyor. 

80’li yılların ikinci yarısından itibaren Altın Güvercin’li yıllarımızdı. Birbirinden güzel ve unutulmaz besteler bu yarışma ile müzik hayatımıza girdi. Bestelerle birlikte elbette yeni sesler, yeni yetenekler de…

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Altın Güvercin Beste Yarışması’nı seçim vaadi olarak Kuşadası halkına duyurmuştu. Seçildi ve sözünü de geriye getiriyor. Hayırlı olsun. Umarız bundan sonra kesintiye uğramadan Altın Güvercin Beste Yarışması devam eder. 

Müzik dünyası ve Kuşadası halkı 7 Eylül akşamını heyecanla bekliyor. Yarışmanın finali o akşam Kuşadası Amfitiyatro’da canlı performanslarla düzenlenecek. 

Altın Güvercin Beste Yarışması iki aşamalı. Yarışma amatör ve profesyonel tüm bestecilere açık.  Eserler öncelikle ön jürinin değerlendirmesinden geçiyor.

Ön jürinin başkanlığını bu yıl Turhan Yükseler yapıyor. Ali Rıza Türker, Bora Ayanoğlu, Gür Akad, Nino Varon, Tarkan Gözübüyük ve Yusuf Bütünley de ön jüride yer alıyor.

Ön jürinin değerlendirmesi ile final için 10 eser belirlendi.

Final 7 Eylül’de Kuşadası Amfitiyatro’da gerçekleşecek.  Final jürisinde Ali Rıza Türker, İzzet Öz, Işın Karaca, Doğukan Manço, Ali Rıza Binboga, İlhan Şeşen, Armağan Çağlayan, Volkan Severcan, Yusuf Bütünley, Ömür Gedik ve Kuşadası’ndan Murat Sert ile Hüsnü Öten yer alacak. 

Altın Güvercin ödülleri

Altın Güvercin Beste Yarışması’nda birinci olan besteciye Altın Güvercin ve 50 bin TL, ikinci besteciye Gümüş Güvercin ve 30 bin TL, üçüncü besteciye ise Bronz Güvercin ve 20 bin TL para ödülü verilecek.

Kuşadası Belediyesi, altı yıl aradan sonra düzenlenen yarışmayı bir festival havasında ele alıyor. Bu açıdan bakıldığında 2 Eylül’de etkinlikler yapılacak. Altın Güvercin sadece beste yarışması olarak değil bir festival olarak Kuşadası’na renk katacak.

Altı gün boyunca konserler, gösteriler, sergiler ve ünlü yazarların imza günleri olacak.

Murat Dalkılıç, Hande Yener, Ziynet Sali, Haluk Levent ve Edis konserleri ile festivalde keyifli eğlenceli günler yaşanacak.

1-9 Eylül tarihleri arasında Atatürk Meydanı’nda “Nostalji ve Plak Günleri” düzenlenecek.

Barış Manço Onur Ödülü 

Geleneksel hale gelen Barış Manço Onur Ödülü de festivalde olacak. Ödül, ünlü ses sanatçısı Alpay’a takdim edilecek. Bununla birlikte “Barış Manço ile 7’den 77’ye Fotoğraf Sergisi” 2-8 Eylül tarihleri arasında Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nda olacak. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.