Altın Portakal tehlikede

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bir filmin jüri tarafından değerlendirem dışı bırakılması, tepkilere yol açtı. Jüri üyeleri görev yapmayacaklarını, yönetmen ve yapımcılar da filmlerinin festivalde gösterilmeyeceğini belirterek tepkilerini ortaya koydu.

Altın Portakal’da çıkan sansür krizi büyüyor. Jüriden sonra 27 film de festivalden çekildi. 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali ‘sansür’ krizi ile sarsılılıyor. Festivalin ‘Ulusal Belgesel Film Yarışması’ kategorisinden “Kanun Hükmü” filminin çıkartılmasına tepkiler büyüyor. Önce festivalin jüri üyeleri, görev yapmayacaklarını açıkladı. Ardından ise 27 yönetmen ve yapımcı da filmlerinin festivalde yer almayacağını duyurdu.

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali 7-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalde, ‘Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda 8 film yarışmaya hak kazandı.

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni tehlikeye sokan sansür girişimi ise şöyle başladı:

Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, “Kanun Hükmü” filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği gerekçisiyle filmin yarışma seçkisinden çıkarıldığını açıkladı.

Bu karar üzerine filmin yönetmeni Nejla Demirci tepki göstererek, kararın sinema ve belgesellere yapılan bir darbe olduğunu kaydetti.

Yaşanan gelişme üzerine, sinemacılar tepkilerini ortaya koymakta gecikmedi. Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması jüri üyeleri, meslektaşlarıyla yan yana duracaklarını açıkladı. Jüri üyeleri imzalı ortak açıklamada, filmin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınmasıyla görevlerini yerine getireceklerini duyurdu.

Festival yönetiminden konuya dair bir açıklama yapılmazken, bugün Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan 27 filmin yönetmen ve yapımcısı, filmlerini festivalden çekme kararı aldıklarını sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla duyurdu. Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları olarak aşağıda imzası bulunan bizler, ‘Kanun Hükmü’ filminin yarışma programından çıkartılmasını, sanatsal ifade özgürlüğüne açık bir tehdit olarak görüyoruz. Özü itibariyle topluma ait olan festivallerin sansüre boyun eğmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. ‘Kanun Hükmü’ filmi, Ulusal Belgesel Yarışması’ndaki yerini alana dek, filmlerimizle festivalde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Açıklamada imzası bulunan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması filmlerinden ‘Beraber’in yönetmeni Mete Gümürhan, ‘8×8’ filminin yönetmeni Kıvanç Sezer de duyuruyu sosyal medya hesaplarından paylaştı.

“Kanun Hükmü” belgeseli yarışmaya alınana dek 

Yönetmen ve yapımcıların açıklaması şöyle:

“60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kisa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları olarak aşağıda imzası bulunan bizler, “Kanun Hükmü” filminin yarışma programından çıkartılmasını, sanatsal ifade özgürlüğüne açık bir tehdit olarak görüyoruz. Özü itibariyle topluma ait olan festivallerin sansüre boyun eğmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. “Kanun Hükmü” filmi, Ulusal Belgesel Yarışması’ndaki yerini alana dek, filmlerimizle festivalde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.