Altın Portakal’da Kanun Hükmü krizinde son nokta

29.09.2023
A+
A-

Altın Portakal Film Festivali’nde yaşanan Kanun Hükmünde belgesel filmi krizinde son nokta… Festival yönetimi filmi ikinci kez seçkilerden çıkardı (ihraç edildi).

Altın Portakal’da Kanun Hükmü krizinde son nokta; film ikinci kez festivalden ihraç edildi.  60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması seçkisinde Kanun Hükmü krizi sinema dünyamızı sarstı.

KHK ile ihraç edilen iki kamu çalışanın yaşadıklarını konu eden Kanun Hükmü belgeseli ‘filmde yer alan bir kişinin yargı süreçinin deva ettiği’ gerekçesiyle festival yönetimin tarafından seçkilerden çıkarılmıştı (festivalden ihraç). 

Bunun üzerine, jüri üyeleri festivalde görev yapmayacaklarını belirterek tepkilerini koydu. Yapımcı ve yönetmenler de festivalden filmlerini çekti. Yaşanan büyük tepkinin ardından Kanun Hükmü filminin seçkilere tekrar alındığı açıklandı.

Ancak bu açıklamanın ardından Kültür Bakanlığı festivalden desteğini çektiğini açıkladı.

Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Kanun Hükmü belgeselinin seçkilere yeniden alınmasına yönelik kararın gerekçesi olarak ise ‘filmde yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediğinin festival yönetimi tarafınca belgelenmesini’ gösterdi. 

Belgeselin yapımcısı Nejla Demirci, filme getirilen sansürün kaldırıldığını sosyal medya hesabından “Sinemamız, halkımız, Antalya, Antalya Film Festivali ve emekçileri el ele verdik ve demokrasi mücadelemizi kazandık.” ifadesiyle duyurdu.

Baskılara dayanamadılar  

Ancak tüm bunlar yaşanırken Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın festivalden “Kanun Hükmü” belgeseli nedeniyle desteğini çekme kararı sonrası Altın Portakal yönetimi belgeseli ikinci defa festival seçkisinden çıkardı (ihraç edildi).

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu: 

“Bugün, iki bakanlık tarafından yapılan açıklamalar üzerine, 60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan ‘Kanun Hükmü’ adlı filmin festivaldeki varlığı nedeniyle şahsım adına soruşturma açıldığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır. Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir. Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibi tüm tarafların sesine kulak vermek adına ilgili filmi yeniden seçkiye alırken, yine festivalin birliğini ve bütünlüğünü düşünmüştür. Oysa, oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik.”

Terör örgütü destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Boyacıoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Bu aşamada yeni bir karar alarak ‘Kanun Hükmü’ adlı belgeseli 60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz.”

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.