Azra Erhat mezarına saldırı Füreya Koral’ın kuş figürleri parçalandı

Ünlü filolog Azra Erhat’ın kabrini tahrif eden şahıslar, Füreya Koral’ın yaptığı seramik kuş figürleri de parçaladı.

Azra Erhat mezarına saldırı Füreya Koral’ın kuş figürleri parçalandı

Azra Erhat mezarına saldırı! Füreya Koral’ın kuş figürleri parçalandı. Türkiye’nin önde gelen aydınlanmacılarından ve çevirmenlerinden Azra Erhat’ın Bülbülderesi Mezarlığı’ndaki kabri kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Kabirdeki seramik kuş figürleri de parçalandı. Kuş figürleri, Türkiye’nin dünyaca ünlü seramik sanatçısı Füreya Koral tarafından yapılmıştı. 

Azra Erhat, Homeros’un kitaplarını Türkçeleştiren ünlü filolog… Üsküdar Bülbülderesi Mezarlığı’ndaki kabrinde ebediyet yolculuğunu sürdürürken, kimliği belirsiz kişiler tarafından ‘rahatsız’ edildi.

Azra Erhat, “Ölünce belki kuş olurum” demişti. Bu sözlerden yola çıkan, Füreya Koral da Azra Erhat’ın kabri için kuş figürleri yapmıştı. Azra Erhat, mezarında daha önce de rahatsız edilmişti (2020 Ekim). Kabri yine tahrif edilmiş, onarımı İBB tarafından yapılmıştı. 

Son tahrifat geçtiğimiz günlerde yaşandı. Azra Erhat’ın kabrindeki mezar kapağı kırıldı. Kırılan yere geçici olarak birkaç parça taş konuldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları ekipleri tahrip edilen mezarla ilgili çalışma başlattı.

Füreya Koral imzalı kuş figürleri de zarar gördü. Seramik malzemeden yapılmış kuş figürleri de onarılarak yerlerine konuldu. Mezardaki onarım çalışmalarına da kısa süre içinde başlanacağı bildirildi.

ÜNLÜ yazar ve filolog Azra Erhat, Sabahattin Eyüboğlu, Vedat Günyol ve Halikarnas Balıkçısı gibi yazarların oluşturduğu Anadolu hümanizmi düşüncesinin önde gelen isimlerindendi. 1982 yılındaki vefatına kadar Homeros başta olmak üzere Sofokles, Aristofanes, Hesiodos, Aiskhylos ve Antoine De Saint Exupery’in kitaplarını Türkçeleştirdi.

Azra Erhat, İlyada Destanı çevirisiyle 1959 yılında Habib Törehan Bilim Ödülü’ne ve Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü’ne layık görüldü. Gezi yazıları, denemeler, mitoloji sözlüğü, mektuplar, eleştiriler ve anılar da yazan Azra Erhat, vefatının ardından İstanbul Üsküdar’daki Bülbülderesi Mezarlığı’na defnedildi.

AZRA Erhat’ın mezarının üzerindeki seramik kuşlar, Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’a aitti. Füreya Koral’ın başlıca eserleri şöyle sıralanıyor: Marmara Oteli lobisinde duvar panosu (1960), Ankara Ulus Çarşısı’nda duvar panoları (1962), Ankara Tam Sigorta Binası’nda duvar panoları (1969) , Manifaturacılar Çarşısı’nda duvar panosu (1969) ve Divan Pastanesi duvar panosu (Taksim). 

ETİKETLER: ,
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.