Banksy garaj duvarına 100 bin Sterlin çizdi

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

Sıradın bir duvar üzerinde dünyaca ünlü grafiti sanatçısı Banksy’nin eseri şaşkınlık yarattı. Garajının duvarındaki Banksy resmi, İngiliz işçiye servet kazandırdı.

Banksy garaj duvarına 100 bin Sterlin çizdi. Dünyaca ünlü gizemli İngiliz grafiti sanatçısı Banksy’nin, sıradan bir garaj duvarına çizdiği resim 100 bin Sterlin’e satıldı.

Sokaklarda boş bulduğu yerlere yaptığı resimlerle sürprizler sunan efsanevi İngiliz grafiti anatçı Banksy yine yaptı yapacağını…

İki haber paylaşacağım sizinle. Birincisi İngiltere’den… 

Banksy’nin garaj duvarına çizdiği grafiti 100 bin Sterlin’e satıldı.

Port Talbot kasabasında yaşayan 55 yaşındaki Ian Lewis bir sabah garajının dış duvarındaki çizimleri görür. Biriketlerden oluşan duvarın bir köşesinde kollarını ve ağzını açmış, yağan karları yemeye çalışan bir çocuk çizimi vardı. Diğer köşede ise alev alev yanan bir çöp kutusu. 

Noelden bir hafta önce duvarındaki bu iki resmi gören Ian Lewis, piyangodan büyük ikramiye çıktığını o anda farkına varmadı. Kısa bir araştırma sonucunda eserin Banksy’e ait olabileceği ortaya çıktı. Sonunda Banksy, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla duvardaki resmi kendisinin çizdiğini açıkladı. 

“Season’s Greetings” adı verilen eserle birlikte kasabaya yoğun bir sanat sever akını oluştu. Bir ay içinde 20 binden fazla kişi garaj duvarındaki Banksy eserini görmeye geldi. 

Brandler Galerileri, duvardaki eseri satın aldı. İddia o ki şanslı çelik işçisi Ian Lewis’e 100 bin Sterlin ödendi. Eser şimdilik 2-3 yıl kadar bulunduğu kasabada sanatseverler için sergilenecek. 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

. . . . Season’s greetings . . .

Banksy (@banksy)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

Şimdi gelelim ikinci Banksy ‘vakasına’….

Bu haber Tokyo’dan.

Banksy, Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir tren istasyonuna ‘imzasını’ bir şemsiyeli sıçanla atmış olabilir mi? 

Tren istasyonundaki metal zemin üzerinde ‘şemsiyeli sıçan’ grafitisi gördüler. Bu grafiti de doğrusu Banksy’nin eserlerine çok benziyor.

Resmin ne zaman çizildiği bilinmiyor. Bilinen uzun süredir orada olduğu. Şimdi şemsiyeli sıçan grafitisinin Banksy’e ait olmadığı merak ediliyor. Japonlar eserin hakiki olup olmadığını anlamaya çalışıyor. 

Resmin zarar görmemesi için bulunduğu metal zemin söküldü. Bir depoya kaldırıldı. 

Yüzbinlerce dolara satılan eserlerin sahibi Banksy belki de Tokyo’ya bir hediye bıraktı. Bakalım yakında gerçek ortaya çıkacaktır.

Tokyo’daki tren istasyonunda ‘şemsiyeli sıçan’ grafitisinin Banksy’e ait olup olmadığı merak ediliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.