Beklenen Şarkı filmi restore edilecek

23.02.2022
A+
A-

Zeki Müren’in ilk sinema filmi Beklenen Şarkı, 69 yıl sonra restore edilerek beyazperdede seyirciyle buluşuyor. Film 41. İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.

Yeşilçam sinemasının sembol filmlerinden Beklenen Şarkı restore edilecek. İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl restore edilecek film açıklandı. 

Zeki Müren ve Cahide Sonku’nun başrollerini paylaştığı 1953 yapımı Beklenen Şarkı, restore edilerek gösterime girecek. 

41. İstanbul Festivali’nde seyirciyle buluşacak olan Beklenen Şarkı, sinemamızın ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku’nun yapımcılığında çekilmişti. Filmin yönetmenliğini Cahide Sonku, Sami Ayanoğlu ve Orhon M. Arıburnu ile birlikte yapmıştı.

Cahide Sonku ile Zeki Müren‘in başrollerini paylaştığı 1953 yapımı Beklenen Şarkı, Atlas Prodüksiyon tarafından restore edilecek. 

Film, İKSV tarafından 8–19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 41. İstanbul Film Festivali’nin “Dünden Bugüne Türk Klasikleri” bölümü kapsamında, yenilenmiş kopyasıyla yeniden beyazperdede izleyiciyle buluşacak.

Beklenen Şarkı filmi hakkında 

Adı anıldığında akıllara aynı adlı şarkısını ve Cahide Sonku ile Zeki Müren’in piyano başındaki ikonik pozlarını getiren Beklenen Şarkı, birçok ilki bünyesinde barındırdığı için Türk sinemasında ayrı bir yere sahip. O dönemde Zeki Müren radyo sayesinde tüm Türkiye’de tanınırken Sonku ise büyük bir sinema yıldızıydı.

Muhsin Ertuğrul döneminin tek gerçek yıldızı, Türkiye’de yıldız sistemini kuran Cahide Sonku, 1949’da ilk kez kamera arkasına geçti, 1950’de yapım şirketi Sonku Film’i kurdu. 1951’de Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni olarak Sami Ayanoğlu ve Orhon M. Arıburnu ile Vatan ve Namık Kemal filmini yönetti. 1953’te Beklenen Şarkı filmini de aynı ekiple çekti.

Cahide Sonku’nun hem başrolü, hem yapımcısı hem de yönetmenlerinden olduğu Beklenen Şarkı, sonra birçok şarkılı filmde başrol oynayan fakat o sırada Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenimi süren Zeki Müren’in ise ilk filmi.

Senaryosu, operetlerle şöhrete kavuşan Sadık Şendil tarafından yazılan filmde, Bedia Muvahhit Zeki Müren’in annesini, Jeyan Ayral Tözüm ise sevgilisini canlandırıyor. Filmin diğer oyuncuları Hadi Hün, Abdurrahman Palay, Talat Artemel, Sami Ayanoğlu, İbrahim Delideniz, Rıza Tüzün ve Muhip Arcıman. Beklenen Şarkı adını, Zeki Müren’in vals formundaki nihavend bestesinden alıyor.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.