Bırakma Beni film galası ve Suriyeli çocuklar

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

Suriyeli yetim çocukların savaştan kurtulabildikten sonra hayat mücadelelerini anlatan Bırakma Beni filminin galası yapıldı. Bosnalı yönetmeni Aida Begic, filmin yapımcılığını üstlenen Beşir Derneği yetkilileri ile birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi de katılım gösterdi.

Bırakma Beni film galası ve Suriyeli çocuklar… Belki de ayrı bir film konusu olmalı bu. Gala, Bırakma Beni’nin vizyona girmesinden bir gün önce İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlendi.

Bırakma Beni filminin başrolünde oynayan Suriye’deki savaştan Türkiye’ye kaçan çocuklar, galada ilgi odağı oldular. 

Filmdeki isimleri İsa, Ahmed ve Mümtaz olan çocuklar ve diğerleri işte bu gala salonundaydılar. Suriye’deki savaştan kaçabilen çocuklar önce filmde rol aldılar ve ardından da adını ilk kez işittikleri “gala gecesinde” izleyecilerle buluştular.

BOSNA’NIN OSCAR ADAYI 

Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic’in, Bırakma Beni adlı filmi vizyona giriyor. Önce Antalya Film Festivali’nde gösterilen film, şimdi Türkçe dublajlı olarak sinemalarda izleyiciyle buluşuyor. Beni Bırakma, 2019 Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde Oscar adayı.

Oscar adayı filmin basın gösteriminin gerçekleştirilememesini bir fiyasko olarak kenara not edelim.

Filmin basın gösterimi ‘teknik aksaklıktan’ dolayı gerçekleşemese de galasının ilgi çekici olduğu paylaşılan basın görselleri ve metinden ortaya çıkıyor. 

Film, Türkiye’de yaşayan Suriyeli yetim çocukların gerçek yaşam hikayesini beyaz perdeye taşıyor.  21 Eylül’de vizyona giren Beni Bırakma için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gala düzenlendi. Galaya yönetmen ve yapımcının katılımıyla sinema, sanat ve kültür dünyasından yüzlerce davetli ile birlikte gerçekleşti. 

Galaya, Bırakma Beni filminin Bosnalı yönetmeni Aida Begic, filmin yapımcılığını üstlenen Beşir Derneği yetkilileri ile birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi de katılım gösterdi.

Galada elbette yönetmen Aida Begic bir konuşma yaptı. Begic, yoğun duygu ve emek birikimi içeren bu sürecin, birçok ödül ile anlam bulduğunu ancak binlerce yetime ev sahipliği yapan Türkiye’de, anavatanında vizyona girmesiyle filmin taçlandığını söyledi. ifade etti.

YÖNETMENDEN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Aida Begic Türkiye’ye teşekkür ediyor önce “4 Milyon Suriyeliye kapılarını açan Türkiye’ye teşekkürler. Bu çocuklar sayenizde hayattalar.” ve devam ediyor “Durum ne kadar zor olursa olsun, iyiliğe her zaman bir çıkış vardır. Bu çocuklar benim kahramanın. Ne zaman zor bir durumla karşılaşsam bu hikâyeden güç buluyorum. Bırakma Beni filminin bir sahibi varsa o da başından beri desteğini esirgemeyen izleyicisidir. Salonları dolduran iyiliğin takipçisi tüm izleyiciler gecenin misafiri değil, misafirlerinin ev sahibidirler.”

Filmde sadece oynamakla kalmayan aynı zamanda projenin en başından beri aktif rol alan oyuncu İsmail Hakkı şahane bir durum tespiti yaparak hayata dair sarsıcı bir tespitini paylaştı: “Yetimler bize değil, biz onlara muhtacız. Ben bunu bu proje ve Bırakma Beni filmi ile anladım. Bir hikâye çıkarmaya çalışırken binlerce eşsiz hikaye olduğunu bu proje sayesinde fark ettik.”

Katıldığı ulusal ve uluslararası film festivallerinde izleyicinin takdir beğenisini kazanan Bırakma Beni filmi ilk kez Türkçe dublajla Türk seyircisinin karşısına çıkıtı. Kurgu ile gerçeğin, bireysellik ile toplumsallığın uyumunu içerisinde harmanlayan film, trajedinin yanında mizahın da imkanlarını kullanarak, son ana kadar sıkılmadan izlenecek bir gerçeklik sunuyor.

YETİMLİK MESELESİNE BAKIŞ

Senaryosu gerçek bir hikâyeye dayanan filmin oyunculuğunu ise yine hikâyenin gerçek kahramanları üstleniyor. İç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan yetim çocukların oynadığı ‘Bırakma Beni’ filmi 7’den 70’e bütün seyirciye savaşın ve göçün çocuklar üzerindeki etkisini göstermek, yetimlik meselesi için farkındalık yaratmak istiyor.

Beşir Derneği’nin ‘Yetim Projesi’ kapsamında çekilen film için 2 yıl süren bir ön hazırlık çalışması yapıldığı belirtiliyor.

Film, 13 ülkeden gelen özel ekiplerle çekildi. 100’den fazla sanatçı ve teknik personel görev aldı.

Filme giden yolun ilk taşları savaş mağduru 350’den fazla çocuğun moral motivasyonunu arttırmak, onları rehabilite edebilmek için gerçekleştirilen atölye çalışmaları ile atıldı. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale’de bu amaçla atölye çalışmaları yapıldı. Bu proje ardından Bırakma Beni adlı filmle taçlandırıldı.

ÇOCUKLAR KAMPLARDAN SEÇİLDİ

Film İsa, Ahmed ve Mümtaz adlı üç yetimin hikayelerine odaklanırken başrol oyuncuları dahil filmde rol alan tüm çocuklar ise kamplardan seçildi.

Birçok ulusal ve uluslararası film festivalinde büyük övgü ve alkış toplayan Bırakma Beni filmi, yetim kalan çocukların sesini tüm dünyaya duyurmayı hedefliyor.

Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde prömiyerini yapan ve Dubai Film Festivali, Kayseri Film Festivali, Edinburg Film Festivali, Boğaziçi Film Festivali gibi ulusal ve uluslararası 8 festivalde yer alan Bırakma Beni, Bosna – Türkiye ortak yapımı bir film olarak Bosna Film Festivali’ne katılmış ve birçok övgü ile karşılanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM