Bob Dylan Nobel ödülünü alırsa

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.
23.12.2016
A+
A-

Nobel Edebiyat Ödülü 2016 yılının en tartışılan edebiyat olaylarından birine neden oldu. Ödül Amerikalı şarkıcı Bob Dylan’a verilince tartışmalar başladı.

Bob Dylan Nobel ödülünü alırsa rahatlayacağız. Bob Dylan’a verilen Nobel ödülü 2016 yılının en tartışılan edebiyat olayı oldu. Nobel Komitesi hata mı yaptı yoksa? Bir ‘şarkıcıya’ edebiyat ödülü nasıl verilir ki?

Bob Dylan’ın kitabı mı var? Yazdığı bir roman, bir hikaye, şiir kitabı ya da başka bir edebi eser?

Soruların ardı arkası kesilmedi. Tartışmalar büyüdü. Komitenin gerekçesi ise Bob Dylan’ın şarkı sözlerinin ‘kıymetli’ olduğu yönündeydi. Bu nedenle ödül Bob Dylan’a değer bulunmuştu.

Macera başlıyor. Önce Dylan’a ulaşılamadı. Bob Dylan çıktı ve ödülü alıp almayacağına dair renk vermedi. Sonra da ‘gelemeyeceğim’ dedi ve gerçekten de gitmedi törene.

Nobel Komitesi, Bob Dylan’ın konseri sırasında bir özel tören düzenlenerek ödülün kendisine verileceğini söyledi.

Bakalım merakla bekliyoruz. Macera devam ediyor. O konserde ödül nasıl verilecek?

Nobel Edebiyat Ödülü tarihinde belki ilk kez bu kadar sansasyona sebep oldu. Verilirken de bu sansasyon devam edecek belli ki.

Bob Daylan “Ödülü almak benim için Ay’a ayak basmak kadar mucize” dedi ya…

Bakalım ödül töreninde mucizenin gerçekleşmesi sırasında neler göreceğiz. İster misiniz Bob Dylan, ödülü eline aldığında düşürsün. Macera devam ediyor… Göreceğiz.

Ama ben o ödül töreninde bir ‘tuhaflıklar’ bekleyenlerdenim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.