Çarpışma dizisi ilk bölümüyle çarptı

Jale Şen
Bir yanda beyaz perde öbür yanda siyah ekran. Gelsin filmler, gitsin diziler. Onun için hayat kameranın önünde yaşanır. Hayatın sahnesi kameranın önünde kurulur. O yaşananları da keyfince yazar, eleştirir, beğenir, beğenmez… İletişim: jaleshen@gmail.com

Televizyon dünyamızın yeni dizisi Çarpışma ilk bölümüyle izleyicisinin beğenisini kazandı. Ancak filmde bazı komik hatalar da vardı. Filmin iyileri ve kötüleri neler?

Haftalardır sosyal medya üzerinden sürekli paylaşımlar yapan Show TV’nin yeni dizisi Çarpışma’nın ilk bölümünü izledik.

Yapımcılığını Kerem Çatay ve Pelin Diştaş’ın üstlendiği, Ali Aydın’ın senaryosuyla ve -Menekşe ile Halil, Ezel, Ezo Gelin, İçerde ve Son dizilerinden tanığımız – Uluç Bayraktar yönetmenliğinde başlayan Çarpışma iyi seçilmiş oyuncu kadrosuyla da göz doldurdu.

İlk bölümde karakterleri ve hayat hikayelerini izlediğimiz Çarpışma’da Elçin Sangu (Zeynep) sadece komedide değil dramda da iyi olabileceğini gösterirken, Onur Saylak (Veli) ve Kıvanç Tatlıtuğ (Kadir)’u izlemek apayrı bir zevk verdi yeniden.

Ekrana ilk çıktığından itibaren oyunculuğunu çok beğendiğim Alperen Duymaz beni bu işinde de yanıltmadı. Hem ekrana çok yakışan hem de mimiklerini yerinde kullanan, duyguyu yaşatan bir oyuncu Duymaz.

Çarpışma’nın kötüleri  

Diğer yandan hiçbir zaman ısınamadığım ve oyunculuğunu kötü bulduğum Sevtap Özaltun (Aslı) ve Hakan Kurtaş da yine kötüydüler. Neyse Aslı öldü zaten, Hakan Kurtaş’a ne olur ilerleyen bölümlerde bilemiyorum ama biraz kendini geliştirse hiç fena olmayacak.

İlk bir saat dizi, karakterleri tanıtması ve esas hikayeye hafiften giriş yapması sebebiyle biraz ağır aksak, dağınık ve sıkıcı ilerlese de daha sonra açıldı ve gayet akıcı şekilde devam etti.

Patlama sahnesi çok iyiydi

Özellikle patlama sahnesi cidden çok iyiydi!

Aslı’nın ‘geliyorum’ diye bağıran patlama esnasında yalı kavağı gibi dikilmesini saymazsak tüyleri diken diken eden bir sahneydi, muhteşemdi.

Kıvanç tabii ki hep olduğu gibi bizleri o an ekrana kitlemeyi başardı.

Patlamayla beraber hem  tüyler diken diken oldu hem de hepimiz ortak geçmişimizden bazı acıları yeniden yaşadık. Uluç Bayraktar, bu sahne ve dizinin başında ve sonunda olan çarpışma sahnesiyle hünerini yeniden gösterdi.

Çarpışma’da komik durumlar

İkinci bölümde artık esas olay örgüsüne geçileceğinden daha sürükleyici olacağını düşündüğüm Çarpışma’da bazı komik durumlar da vardı. Söylemezsek olmaz değil mi?

Mesela Zeynep, eşi  Galip’in cep telefonuna gelen mesajlardan şüphelenip mesajları okuyor ve biz o esnada görüyoruz ki Galip eşini Melis diye bir kadınla aldatıyor ve telefonunda da şifre yok!

Doğal akışa aykırı!

Saf Galip!

Bari Melis diye kaydetmeseydin!

Ama tabi bu, izlerken komik gelse de olayların akışını hızlandırmak için böyle kurgulanmış.

Bir de Kadir’in, büroda  amiri Haydar’la (Erkan Can)olan diyalogları çok gerçekçi gelmedi. Hangi polis memuru amiriyle o şekilde konuşur ki? Tuhaftı biraz ama orada da bir hoşluk katmak istemişler belli ki diziye.

Ayrıca, izleyen arkadaşlarımdan birinin dikkat ettiği bir başka şey de çarpışan dört aracın da airbaglerinin açılmaması olmuş! 

Açılsa o sahnedeki etkiyi veremezdi! (Kötü bir şey diyemiyorum dizi hakkında bakın yine de, sevmişim demek ki)

Bittikten sonra ‘evet ya haftaya daha da iyi olur’ dedirten Çarpışma’nın yolu açık olsun.

                                      jaleshen@gmail.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sonrrce dedi ki:

    Doğalgazın vanası kapalı konumdaydı?