Robin Williams belgeseli Robin’s Wish geliyor

Jale Şen
Bir yanda beyaz perde öbür yanda siyah ekran. Gelsin filmler, gitsin diziler. Onun için hayat kameranın önünde yaşanır. Hayatın sahnesi kameranın önünde kurulur. O yaşananları da keyfince yazar, eleştirir, beğenir, beğenmez… İletişim: jaleshen@gmail.com
11.08.2020
A+
A-

Robin Williams belgeseli Robin’s Wish geliyor. Ne zaman mı? 1 Eylül’de… 

İnsanın hayatında bazı yerlerin, müziklerin, filmlerin ve hatta kokuların ayrı bir yeri, ayrı bir tadı, anısı vardır. Yıllar sonra bunlardan birine bir şekilde denk geldiğinizde eskiye gider anılarda dolanırsınız.

Robin Williams’ın oynadığı filmlerin ve canlandırdığı karakterlerin de bende böyle bir hissi var işte.

Her rastladığımda gülümseten ama trajik ölümünün ardından şimdi artık hüzünlendiren de.

Robin Williams belgeseli Robin’s Wish geliyor.

Filmi izledikten sonra uzunca bir süre ”GOOOODDMORRNİNGGG VİİİETTNAMMM” repliğiyle eğlendiğim.

Goodmorning Vietnam filmiyle sevdim Williams’ı.

Sonra o sıra dışı öğretmenle birlikte coşmak için defalarca izlediğim Ölü Ozanlar Derneği’yle birlikte daha bir ayrı yere oturdu içimde. Bir zaman sonra Robin Williams, canlandırdığı karakterlerle bende başka bir hale büründü; oynadığı kişi değil de kendisiydi sanki filmlerinde. Karakterleri değil de esas adamın kendisini de seviyordum ben aslında.

Yeri ayrıydı işte bende tuhaf biçimde.

Belki de bu yüzden 63 yaşındayken hayatına son veren Robin Williams’a üzüntüm hep başka oldu. İnsanın hiç tanışmadığı, sadece filmlerinden bildiği birisine, intiharla sonuçlanan ölümünden sonra sanki çok yakınını kaybetmişçesine üzülmesi garip aslında. Ve hep neden kendisini öldürdüğünü merak etmek…Ki bu hep ara ara aklıma gelen bir sorudur.

İşte şimdi Robin Williams’ın son günleri bir belgesele konu oluyor.

Ünlü aktörün hayatına ve kariyerine odaklanan Robin’s Wish adlı belgeselde Williams’ın intiharının ardındaki gerçekler ele alınıyor.

Ölümcül bir ‘nörodejeneratif’  hastalık olan ‘Lewy Cisimli Demans’ rahatsızlığına karşı verdiği savaş tüm açıklığıyla anlatılıyor.

Fragmanı yayınlanan belgeselde oyuncunun tiyatro eğitiminden, filmlerindeki sahnelerden ve sahne arkalarından görüntüler yer alıyor. Yönetmenliğini Tylor Norwood’un yaptığı, Williams’ın yakınlarının da açıklamalarına yer verilen belgesel 1 Eylül’de VOD platformlarında gösterime girecek.

”Dünyayı kadınlar yönetse savaşlar olmazdı. Sadece 28 günde bir hararetli tartışmalar yaşardık.”

 Robin Williams

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.