Çiçero için dava açıldı

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

Dijital Sanatlar sinema filmleri ile son döneme damga vuran bir yapım şirketi… Mustafa Uslu şirketin sahibi olarak dikkat çeken yapımlara imza attı. Ama hemen her filmde de bir dava ile karşı karşıya kaldı.

Çiçero için dava açıldı. Davayı açan hayatı filme konu olan İlyas Bazna’nın kızları… Diyorlar ki “Film için bizden alınmadı”

Dijital Sanatlar, filmin yapımcı şirketi. Mustafa Uslu, şirketin sahibi. Sinema dünyasında son yıllarda başarılı işler yapan bir şirket Dijital Sanatlar. 

Ancak yaptığı filmlerle olduğu kadar, açılan davalarla da gündeme geliyorlar. Mustafa Uslu, daha önce de “Müslüm”, “Ayla” filmlerine ve halen vizyonda olan Naim filmine imza attı.

Çiçero filmi için İlyas Bazna’nın ailesi yapımcıya karşı dava açtı.

Müslüm, filmiyle ilgili Muhterem Nur (merhum Müslüm Gürses’in eşi) dava açmıştı. Günlerce bu konu medyada haber oldu. Orada da konu “izin alınmamasıydı”… 

Naim Süleymanoğlu’nun kızları Sezin ve Esin, “Cep Herkülü: Naim” filminde kullanılan madalyaların geri verilmediği iddiasıyla dava açtı.

“Ayla” filminde hikâyesi anlatılan Süleyman Dilbirliği’nin kızı Sebahat Dilbirliği de “Mustafa Uslu babamı dolandırdı” iddiasında bulundu.

Mustafa Uslu yine ‘izinsiz’ bir filme mi imza attı? Çiçero filmi için izin mi alması gerekiyordu? İlyas Bazna’nın üç kızının iddiası da bu: “Bizden izin alınmalıydı”…

‘Çiçero’ kod adıyla tanınan Elyesa (İlyas) Bazna’nın hayatını konu alan “Çiçero” filmi, 18 Ocak’ta vizyona girmişti.

İlyas Bazna’nın kızları Nihal Faber, Zühal Bazna ve Hilal Binder avukatları aracılığıyla İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak dava açtılar. Filmin vizyona girmesinden 11 ay sonra davayı açtılar… Neden bu kadar geciktiler o da ayrı bir soru…  

Neyse, biz asıl olaya deva edelim… Bazna’nın kızları dava dilekçelerinde şöyle dediler:  “Elyesa Bazna’nın hayatı filme alınırken, kızlarından izin alınmamıştır. Üç kız kardeşin ‘Çiçero’ adlı filmden sonradan haberleri olmuştur. Filmde babalarının gerçek hikâyesi çarpıtılmış ve gerçekle var olmayan duygusal ilişkileri ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır”

Avukatlar, Elyesa Bazna’nın “Ich War Cicero” (Ankara Casusu Çiçero) adlı eserinin izinsiz şekilde film haline getirildiğini öne sürdüler ve 100 bin TL ödenmesini istediler.

Mustafa Uslu filmleri yapıyor. Ama başı da davalardan kurtulamıyor… Bakalım Çiçero’nun kızları açtıkları davayı kazanacaklar mı? 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.