Çocuklar trafik öykülerini sahneledi

Çağdaş Çetindemir
Gazeteci, sosyolog I Teyit üzerine çalışıyor I Çiftçi: Tarım40.net I Massal Çiriş'i ve Sefer Naci'yi yazdı I Kültür sanata meraklı I Çok şanslı; dünya tatlısı bir eşi, oğlu ve kedisi var :)

Türkiye’de geçen yıl 842 ölümlü trafik kazasında, sadece olay yerinde, bin 56 can kaybı yaşandı. Trafik kazaları, kanayan büyük bir yara.  Bu yaranın iyileşmesi için yıllardır farkındalık yaratmayı amaçlayan bir yarışma düzenleniyor. Türkiye’nin ilk ve tek trafik konulu Onur Güvener Öykü Yazma ve Anlatma Yarışması…

Gazeteci Eren Güvener’in 1998’de trafik kazasında kaybettiği oğlu adına düzenlenen bu yarışma, bu yıl 20’nci kez gerçekleşti. Uluslararası 118 Y İstanbul Anadolu Yakası Lions Dernekleri’nce desteklenen yarışma, büyük heyecana sahne oldu.

Yarışmanın olmazsa olmazı, yazar, sevgili Filiz Tosyalı’nın kaleme aldığı Trafik Andı’nın okunduğu törende, 210 katılımcının arasından sıyrılıp finale çıkan 10 yarışmacı, öykülerini Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi sahnesinde anlattı. Çocuklar Arya Duru, Ece Yıldız, Zeynep Oruç, Sahra Naz Akdoğan, Rana Berber, Zeynep Öz, Kayra Tolon, Alara Gültekin, Mira Güler ve sadece öyküsüyle katılan Arel Kara, performanslarıyla prens ve prenses olmaya hak kazandılar.

Bu yıl 4’üncü kez jüri olarak görev aldığım bu yarışmanın, öyküye ilgi duyan çocukların hayallerini beslemesini ve büyütmesini diliyorum.

Hayranlarına roman yazmaya hazırlanıyor

Yazıyı bitirmeden bu yıl jüride yer alan Türk Sineması’nın “Leydi”si Güngör Bayrak’tan da söz etmek isterim. Özlemişsinizdir. Yanında “Mis Kokulu Yazılar” adlı kitabı getirmişti. İçinde “Bir Gün” başlıklı bir yazısı olan sanatçı, yarışma süresince çocukların öykülerini büyük bir keyifle dinledi ve büyük bir özenle puanladı.

Kitapta Bayrak için şöyle deniyor: İşaret dili öğrenmeye başladı. Hayranlarına öykü ve roman yazmaya hazırlanıyor.

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.