Oğlumun tercihi

Çağdaş Çetindemir
Gazeteci, sosyolog I Teyit üzerine çalışıyor I Çiftçi: Tarım40.net I Massal Çiriş'i ve Sefer Naci'yi yazdı I Kültür sanata meraklı I Çok şanslı; dünya tatlısı bir eşi, oğlu ve kedisi var :)

Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki Gençlik Festivali’ne baba-oğul birlikte gittik. Yaşlı Amca, Cem Yılmaz ve Fatma Turgut sahnedeydi. Açık hava sinema keyfimiz sağanak yağmurla yarım kaldı.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda bu yıl ilki düzenlenen Gençlik Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Yaşlı Amca, Cem Yılmaz ve Fatma Turgut’un sahne aldığı ilk günde biz de oradaydık.

40 artıyım. Kendimi son dönem genç sayıyorum. Hafta sonu Kemerburgaz Kent Ormanı’nda bu yıl ilki gerçekleştirilen (Kemerburgaz Kent Ormanı YBY Woods) Gençlik Festivalindeydim.

Katılmayı Alfa kuşağı oğlum Mir Efe istedi. Çocukluktan gençliğe geçişini hissettirdiği ilk somut adımıydı bu talebi. Sonradan Instagram’da attığı postta “Kendi tercihimle gittiğim ilk konserim” yazdı. Oğlumun tercihiyle baba oğul gittiğimiz ilk festival oldu.

“Yaşlı Amca” çekti

Onu, arkadaşıyla birlikte festivale çeken alternatif rock grubu Yaşlı Amca’ydı. Minderlerini kapıp sahne önünde yer kapacak, uzun süre sıkılmadan konserin başlangıç zamanını bekleyecek kadar büyük sevgileri vardı gruba. Benim birini bile bilmediğim şarkılarına eşlik ettiler. Bir şarkılarının nakaratında “Sevgisizliğine bir kalp ver” diyorlardı, tuttum. Meğer çok popülermiş, okurken gülüyorsunuzdur belki, benim için yeniydi.

Az sonra konserleri bitince, yakınında bulunduğum diğer taraftaki sahnede Pek Yakında filmi başladı. Yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmin perde arkasını seyircilerle paylaşan Cem Yılmaz da sahnedeydi.

Cem Yılmaz “Çocuk yapabilirim”

Önce katılımcıları selamlayan komedyen, girizgahta bulunurken çevresinde dönen drone’u fark etti ve “Geldiler” dedi. Sahnenin önündeki çocuğu görünce “Hala çocuk yapan var mı?” diye sordu. “Böyle kirli bir dünyaya çocuk getirmek istemiyorum” söylemini hatırlattı ve “Nöbetçi eczane bulunamadı demek?” dedi. Çocuğun tek çocuk olduğunu öğrenince de “Bende de tek çocuk var. Yapabilirim, bağlatmadım, bağlatabilirim de ama…” diye espri yaptı.

 

 

Cengiz Bozkurt’un kıvırcık saçlarının sırrı 

Film akışını sık sık kesen komedyen, yardımcı yönetmen Tolgay Ziyal’ı andı, oyuncular Özkan Uğur, Ayşen Gruda, Enis Fosforoğlu, Yılmaz Köksal ve Süleyman Turan’ı (atladığım varsa affola) kocaman alkışlattı. Filmle ilgili dipnotlar veren Cem Yılmaz, kelle sahnesinde hikayeyi müzisyen Ayhan Sicimoğlu’ndan dinlediğini anlattı.

Kadıköy’deki limon satıcısından esinlenen Özkan Uğur’un “2 limon 1 lira” cümlesiyle ses çalışması yaptığını belirterek “Acayip dinleyen bir aktördür. Canım benim” dedi.  

Cengiz Bozkurt’un filmdeki uzun kıvırcık saçları için “O saçlar babamın saçlarıydı” diyen komedyen, filmde “Yaşa Fenerbahçe” repliği bulunan fanatik Beşiktaşlı Zafer Algöz’ün senaryoda yazmadığı halde “Doğma büyüme Beşiktaşlıyım” dediğini aktardı.

Şu anda bu paraya film mi çekilir?

Zafer Algöz’ün Çağlar Çorumlu’yla birlikte yattıkları sahnenin televizyonda hiç gösterilmediğine işaret eden Cem Yılmaz, gülerek “Bu sahneyi kesiyorlar” dedi.

Bir ara “Anadolu’dan gelen sandık sonuçları”nı espri konusu yapan komedyen, bir zaman sonra da Pek Yakında filminin 6,5 milyon dolara çekildiğini hatırlatarak, yatırım maliyetinin TL karşılığını hesapladı ve “Şu anda bu paraya film mi çekilir, çok pahalı her şey” dedi.

Açık hava sinema keyfimiz yarım kaldı 

Sağanak yağmur aniden bastırınca, Cem Yılmaz’la açık hava sinema keyfi yarım kaldı. Katılımcılar araçlarına koşuştururken komedyen elektrik kaçağına karşı uyarıyordu.

Cem Yılmaz’ı, o da benim ısrarımla, sadece 10-15 dakika dinledikten sonra yanımdan ayrılıp festival alanında tura çıkan oğluma ulaştım ve programı Fatma Turgut’u dinleyemeden bitirdik. Mir Efe “Tüh, bir soru soracaktım” dedi. Merak ettim. Küfürbaz komedyene, ona başarıyı getiren ilham kaynağını soracaktı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.