Diego Maradona filmi 10 numara olmuş

Ercan Öztürk
Gazetecilik yaparken kitaplardan ve filmlerden besleniyor. Koşmasaydım yazamazdım, diyenlerden. Koşuyor. Seyrediyor. Okuyor. Sonra da yazıyor. İletişim: ercanozturk1899@gmail.com

Futbolun efsane ismi Maradona’nın hayatının anlatıldığı filmin sonunda gözyaşları geliyor. Diego Maradona filmi İKSV’nin Filmekimi 2019 etkinliğinde vizyona girdi.

Diego Maradona filmi futbolun efsane oyuncusunun hayatını belgesel dille sinemaya getiriyor. Filmekimi 2019 etkinliği ile sinemaya gelen Diego Maradona filmi futbol ve hayat ilişkisinden bir efsanenin doğuşunu sonrasında da çöküşünü beyazperdeye taşıyor.

Futbolun efsane isminin belgesel filmi Diego Maradona 10 numara olmuş.

Dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu Diego Maradona’nın  hayatı bir kez daha beyaz perdede.

Son olarak Emir Kusturica’nın projesiyle izlemiştik onu. Maradona bu defa Senna ve Amy ile büyük beğeni toplayan Asif Kapadia’nın yönetmenliğiyle karşımızdaydı.

Maradona’nın efsane olduğu 1986-1991 yıları filmin ana temasını oluşturmuş. 

Diego Maradona, Maradona’nın Napoli’deyken üstün bir futbol dehası ve çocuklarının üzerine titreyen bir babadan, nasıl da duba gibi şişmiş bir serseriye ve umursamaz bir kadın düşkününe dönüştüğünü anlatıyor.

Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan Diego Maradona, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Filmekimi 2019 etkinliğiyle sinemaseverlerle buluştu.

Dünya spor medyası her an Maradona’nın peşindeydi.

Onun nefes aldığı toprakları, ter akıttığı stadyumu görmek için 18 saat uçup Arjantin’e  giden ben de son anda bilet bularak filmi izleyen şanslı kişilerdenim. 

Film diğer Maradona filmlerinin tersine Napoli yılarına odaklanmış.

Asif Kapadia çok Maradona’nın Barcelona yıllarını ufak geçişlerle anlatmış. Doğduğu baraka ve Arjantin yıları da aynen Barcelona yıları gibi geçişlerle anlatılmış.

Filmde, Maradona’nın 5 Mayıs 1984 yılında Athletic Bilbao ile Copa Del Rey maçında yaşanan o meşhur kavga dışında Barcelona yıllarından tek bir görüntüsünü göremedik. Görmek de istemiyorduk zaten. Bir an önce 10’un efsane olduğu Napoli yıllarını izlemek istiyorduk.

Maradona’nın bir futbol kahramanı oluşu ve çöküşü belgesel olarak beyaz perdeye geliyor.

Kovalamaca sahnesiyle başlıyor 

Film de zaten öyle başlıyordu. San Paolo’da düzenlenecek imza töreni için Napoli’ye gelen Maradona ile gazeteciler arasında yaşanan kovalamaca görüntüleriyle başlıyor film.

Borç batağında ve küme düşme hattından uzaklaşamayan bir takıma geliyordu Maradona. ‘Koleralılar’ diye aşağılanan Napoli’nin Maradona’yı şehre getirmesi belli ki birilerini üzmüştü. 80 bin kişi huzurunda imzalanan sözleşmenin ardından Maradona için yükselme devri başlıyordu.

Irkçılığa çalım 

Diego Maradona’da diğer dokümantasyon filmlerin aksine anlatan isimlerin sadece sesleri kullanıldı.

Özellikle Napoli’nin ilk defa Juventus’u Maradona’nın golüyle 1-0’la geçtiği maç sonunda bir televizyon spikeri “Bugün Napoli’nin Juventus’u yenmesinin ardından Napoli’de 5 kişi bayıldı 3 kişi de kalp krizi geçirdi” diyordu. Bu söz Napoli’nin içinde bulunduğu durumu çok iyi anlatıyordu.

Kapadia,  Napoli’nin bütün İtalya’da en nefret edilen takım olmasını  tribünlerdeki ırkçı tezahürat ve pankartlarla izleyiciye iyi anlatmış. Napoli ırkçı tezahüratlardan Maradona sayesinde kurtuluyor.

Futbol hayatının hüzünlü bir şekilde sona ermesi, Maradona’ya olan sevgiyi yok etmedi.

Ne kaçırdığınızı bilmiyorsunuz 

Napoli’nin 1987’de lig şampiyonluğunu kazanmasından sonra Napoli’de yaşanan o hareketlilik harika anlatılmış. Şampiyonluk turu atan bir Napolili, “Eşimi de alarak motosikletimize atladık. Şehri turluyorduk. O sırada kent mezarlığının oradan geçiyorduk. Taraftarlar mezarlığa pankart asmıştı. Pankartta aynen şunlar yazıyordu: Ne kaçırdığınızı bilmiyorsunuz.”  

Maradona’nın şampiyonluk sonrası Napoli taraftarı için ne anlam ifade ettiği de mizahi sözlerle nefis anlatılmış.

Maradona’nın 5 yılı

Kapadia, filmin ana karakteri olan Maradona’yı bize  son derece sempatik bir bakış açısıyla sunuyor. Maradona’nın aslında başarıların gelmesinden sonra yaşanan koşulların kurbanı olduğu anlatıyor.

Dolayısıyla Maradona’nın hayatının ön önemli kariyeri  olan 1986-1991 yılarına odaklanılmış. Kariyerindeki 8 kupanın 5’ini ve en önemlilerini bir Dünya Kupası, 2 lig şampiyonluğu, bir UEFA Kupası ve bir İtalya Kupası bu dönemde kazandı.

Kapadia İtalya 90’da yaşananları da harika anlatmış. San Paolo’da oynan İtalya-Arjantin maçı öncesi Maradona’nın sürekli aşağılanan taraftarları için ‘Napolililer İtalyan değil’ açıklaması sonrasında İtalya karıştı.

Maça giden Napolililer Arjantin’i destekledi. Penaltılarla İtalya elenince de Maradona ülkede istenmeyen adam oldu. Sonrası da malum.

Maradona’nın hayatından önemli kesitler yer alıyor filmde.

Kokainden arınma programı

İtalya 90’nın ardından Maradona için her şey ters gitmeye başlıyor. Maradona  kendisine şu programı yapıyor:

Pazar: Serie A Ligi maçı.

Pazar gecesinden çarşamba sabahına kadar kesintisiz kokain alemi.

Çarşamba sabahından cumartesi akşamına kadar “arınma” ve terleyerek kokaini vücuttan atma. Sonuç ise kaçınılmaz oldu.  

80 bin kişi huzurunda imza atan Maradona tek başına ülkesine dönüyordu. Kapadia  2 saat süren filmi de izleyicileri gözyaşına boğarak bitiriyor.

1996 yılında Maradona’nın ağladığı o televizyon programından bir bölüm filmin finalinde seyirciyle buluşuyor. Kapanış jeneriği ise Maradona’nın kabullenmediği oğluyla öpüşüp koklaştığı o sahneyle oluyor.

Diego Maradona belgeseli hakkında not

Diego Maradona, efsanevi futbolcu Diego Maradona’nın hayat hikayesini konu ediyor. Belgeselde, Arjantinli futbolcunun özel hayatı ve futbol kariyerine odaklanılıyor.

Maradona, 1980’lerde pek bir işlevi olmayan Napoli takımı için seçilir. Bu seçim, takım için önemli bir adımdır. Taraftarların sevgisini kazanmayı başaran Maradona, kısa sürede kariyerinde hızla ileler.

Kariyerinin zirvesine ulaştığında ise o artık futbol tarihinin efsane isimlerinden biri haline gelir. Maradona’nın yoksullukla başlayan hayatı, futbolda zirveye ulaşması ve özel hayatındaki çalkantıların anlatıldığı belgeselde, daha önce hiçbir yerde gösterilmemiş arşiv görüntülerine yer veriliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.