Parazit filmi gelir adaletsizliğinden çıkan bir destan

Ercan Öztürk
Gazetecilik yaparken kitaplardan ve filmlerden besleniyor. Koşmasaydım yazamazdım, diyenlerden. Koşuyor. Seyrediyor. Okuyor. Sonra da yazıyor. İletişim: ercanozturk1899@gmail.com
05.11.2019
A+
A-

72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan Parazit filmi, sinemada kaçırılmaması gerekenlerin başında. Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, yedinci filmi ile sinema severlerin gönlünde ayrı bir yeri yakaladı. Bu yıl en iyi film Oscar’ını alırsa şaşırmamak gerek.

Bong Joon-ho yedinci filmi Parazit’le ustalık mertebesine ulaşmış. Filmekimi’nde Parazit’i kaçırınca çok üzülmüştüm. Kaçırma nedenim ise biletlerin günler öncesinden tükenmesiydi.

Arkadaşım Aslı Bulut’un “Kesinlikle iki defa izlenilmesi gerekiyor.” uyarısından sonra filmi bir siteden indirmeyi başarmıştım. İki saati aşkın süre boyunca yerimden kalkmadan filmi tükettim.

Parazit cuma günü sayılı sinemada vizyona girdi. Kore sinemasından aşırma senaryoyla ülkemizde gişe rekoru kıran Yedinci Koğuştaki Mucize ile  Cem Yılmaz’ın vasatın altı filmlerinden arta kalan salonlarda bu filme ulaşmak mümkün. Sonda yazacağımı baştan yazayım.

Parazit filmi vizyonda ve izlenmesi gereken 2019’un en iyi filmi.

2019’un en iyi film Oscar’ı Parazit’e gider

Parazit filmi izleyenleri 2019 yılının en iyi filmine tanıklık edecekler. Akademi adil olursa bu yılın “En iyi film” heykeli Parazit’e gider. Akademi politik davranırsa da Parazit’e “En iyi yabancı film” heykelciği verilir.

Yönetmen Bong Joon-ho, ülkedeki adaletsiz gelir dağılımına dikkat çekerek filmin merkezine Kim ve Park ailelerini yerleştirmiş.

İlk olarak Kim ailesiyle tanışıyoruz.

Yarı zamanlı pizza kutusu yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan Kim ailesi sokak zekası bakımından zengin bir aile olarak karşımıza çıkıyor. Sokağı baştan başa gören bir bodrum katında yaşayan Kim ailesi, adeta dibin dibini yaşıyor. Düşünün sokakta yaşayan evsizler, sarhoşlar  bile yaşadığınız hayatı  aşağılıyor.

Korsan olarak girdikleri wi-fi’nin kapanmasının Kim ailesinde yarattığı drama tanıklık ediyoruz. Kim ailesi evde yalnız yaşamıyor. Çok sayıda böcek onlara eşlik ediyor.

Belediyenin böcek ilaçlama aracı geldiğinde camı kapatmıyorlar. Bodrum katlarında yaşayan böceklerin ölümünü bile beleşe getiriyorlar.

Tüm bunlara rağmen Kim ailesinin bir birine olan düşkünlükleri daha filmin ilk dakikalarında hissettiriliyor. Yoksulluk, çaresizlik bu kadar güzel anlatılamazdı.

Parazit filmi bu yıl Oscar’da en iyi film ödülünü alırsa şaşırmamak gerek.

Yarı zamanlı pizza kutuları yaparak geçinmeye çalışan Kim ailesinden muhteşem bir villada yaşayan Park ailesinin yaşantısıyla tanışıyoruz.

Kim ailesinin tersine pırıl pırıl olarak gördüğümüz Park ailesinin yaşantılarına imrensek de bir süre sonra ailenin 400-500 metrekarelik bir ev içinde birinden kopuk yaşadığına tanıklık ediyoruz. Öyle ki evin içerisinde olan sırları evin büyüklüğü dolayısıyla yıllardır görmekten bile acizler. 

Aile bağları tamamen kopuk. Birbirleri için yarattıkları özgürlük alanlarını çoğu zaman görmezden gelerek yaratıyorlar. Parazit filmi boyunca aile fertlerinin bir arada olduğu tek bir sahne bile yok. Oysa Kim ailesi neredeyse filmin başından sonuna dek hep bir arada. Kader bu aileyi bir şekilde birleştirir.

Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim çocuklarından biri öğretmen diğeri de sanat terapisti olarak kendilerini Park ailesinin evinde bulurlar.

Park ailesinin içerisinde giren Kim’ler kısa bir süre içinde aileye kendilerini kanıtlarlar. Anne ve babalarını da yanlarına almak için evin hizmetlisi ve şoförüne kumpas kurmaya çalışırlar. Başarılı da olurlar.

Kim ailesinin bütün fertleri böylece Park aile bireylerinin hizmetine girer. Kim ailesinin özgüveni, psikolojik olarak onlardan farklarının olmadığını gösterme çabaları muazzam anlatılmış. Zekaları da cabası… Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır.

Parazit filminde Kim ailesi.

72. Cannes’da Altın Palmiyeli film

Park ailesinin yanında yıllardır hizmetli olarak çalışan Moon-Gwang’in kocasının evin mahzeninde yıllardır yaşadığını tanıklık ediyoruz. Gwang’ın iki kişilik yemek yemesi, Park ailesinin küçük ferdinin geçirdiği krizin nedeninin de Geun Sae olduğunu anlıyoruz.

Kim ailesinin kumpasıyla işten atılan evin hizmetlisi evde gördüğü manzarayı videoya çekince farklı bir sosyal zincirin ağlarını da devreye sokmuş olur. Bir nevi  kader döngüsü yaşanıyor. Biten ve yeri doldurulan hayatlar ve onları sıkı sıkıya saklayan dehlizler! Ve o dehlizlerden hayata ara sıra sızan pis kokular… Parazit’te koku sınıflar arasındaki farklılığın kanıtı olarak sunuluyor.

Bu kadar başarılı bir senaryonun  ödülsüz kalması sürpriz olurdu. Kalmadı da… Parazit filmi 72’nci Cannes Film Festivali’nde büyük beğeni kazanarak Altın Palmiye ödülünü kazandı.

Muhtemelen Oscar ödüllerine de damga vuracak. “En İyi film” ödülü sürpriz olmaz.

İzlediğim 2019 filmleri içerisinde Parazit’e yaklaşan bir film olmadı. Sanırım ödül törenlerine kadar da olmayacak. Sınırlı sayıdaki salonlarda gösterilen bu filmi muhakkak izleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.