Dostoyevski Heykelleri Sergisi

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Dostoyevski heykelleri sergisi edebiyat ve plastik sanatları bir araya getirdi. Roman deyince akla gelen en büyük yazarlardan Dostoyevski’nin kalemiyle hayallerde yarattığı kahramanları Nişantaşı’nda ‘hayat buldu’.  

Rus yazarın dünyaca ünlü “Karamazov Kardeşler” , “Suç ve Ceza” , “Yeraltından Notlar”, “Kumarbaz” , “Budala” adlı romanlarının baş kahramanları Çağdaş Erçelik’in ellerinde şekillenerek heykel olarak karşımıza çıktılar. Sadece kahramanlar değil, yazarın kendisinin de heykeli sergide yeralıyor. 

dostoyevski_sergi_2

Ressam ve heykeltraş Çağdaş Erçelik’in “Dostoyevski” adını verdiği kişisel resim ve heykel sergisi Nişantaşı’ndaki Galerisi Eksen’de sanatseverlerle buluşuyor. 28 Mart’ta açılan, 13 Nisan’a kadar görülebilecek olan sergide Dostoyevski romanlarındaki karakterler ve bu karakterlerin yaşadığı mekanlar yer alıyor.

Roman kahramanları karşımızda

Dostoyevski romanlarında insan doğasının incelikle çözümlenirken önemli felsefi yaklaşımlar da bulunuyor. Toplumsal siyasi ve ruhsal açılardan insanı anlatan Dostoyevski okuyucusunu birçok soru işareti ile baş başa bırakıyor. Çağdaş Erçelik, 19’uncu yüzyılda ortaya çıkan bu roman kahramanlarını günümüze heykel ve resimle aktarıyor. Kahramanların ruhsal dünyalarını da roman sayfalarından, hayalden somuta heykellerle aktaran Çağdaş Erçelik, malzeme olarak ahşap, metal, kağıt, polyester, gibi çeşitli materyalleri kullanıyor.

Dostoyevski romanlarını sevenlerin o heykelleri satın almasalar bile görmek için can atacaklarından eminim. Çünkü her okurun kafasında romandaki kahramanlar farklı canlanır. Çağdaş Erçelik de romanlarını okuduktan sonra o kahramanları elleriyle yoğurmuş. Genç sanatçının hayalinde canlanan kahramanlar nasıl acaba? Romandaki soyut halden karşınızda somut olarak gördüğünüzde şaşırtıyor elbette bu kahramanlar…

Dostoyevski heykelleri sergisini gezmek adeta bir zaman tünelinde yolculuğa çıkmak gibi de aynı zamanda. Romanın içinde okurken yaptığımız yolculuğa heykelleri incelerken de çıkıyoruz.

dostoyevski_sergi_5

Plastik sanatlar sanatçısı Çağdaş Erçelik’in eserleriyle ortaya çıkan sergi 13 Nisan tarihine kadar Galeri Eksen’de görülebilir.

Galeri Eksen: Maçka Caddesi No:29 Nişantaşı www.galerieksen.com

 

dostoyevski_sergisi

St. Petersburg’da Dostoyevski’nin yaşadığı evi ziyaret etmiştim. Ancak Nişantaşı’ndaki sergide yazarı karşımda görünce bir anım olsun, istedim.

dostoyevski sergi

Çağdaş Erçelik, romandaki kahramanları bir kompozisyon halinde sunmuş. Onları saatlerce izlemek ya da o romanları tekrar okurken bu gördüğümüz heykelleri gözümüzün önüne getirmek de farklı bir okuma haline ulaştıracak bizi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.