Dümbüllü’nün kavuğu kadın komedyene verilir mi?

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Tiyatromuzun önemli sembollerinden Dümbüllü’nün kavuğu bir kadın komedyene verilir mi? Kavuk şu anda Rasim Öztekin’de. Yasemin Yalçın bir çağrıda bulunuyor bu konuda: Rasim Öztekin kavuğunu hak eden bir kadına vermeli.

Dümbüllü’nün kavuğu bir kadın komedyene verilir mi? Tiyatro dünyasına bu soru bomba gibi düştü.

Dümbüllü’nün kavuğu tiyatro dünyamızı için önemli bir sembol. Şu anda Rasim Öztekin’de. Daha önce Ferhan Şensoy’daydı.

Bu güne kadar hep erkek komedyenler kavuğu taşıdı. Tiyatromuzun komik isimlerinin taşıdığı Dümbüllü’nün kavuğu bir kadın komedyene verilir mi?

Dümbüllü’nün kavuğu kadın komedyene neden verilmesin?

Neden olmasın? Elbette verilebilir.

Sonuçta önemli olan tiyatroda, sahnede komedyenlik… Komedyen bir kadın tiyatro sanatçısı bu kavuğu elbette alabilir.

Konuyu gündeme getiren bir kadın komedyen, Yasemin Yalçın.

Yasemin Yalçın eşi İlyas İlbey ile yeni tiyatro oyunuyla seyircinin karşısına çıkıyorlar. “Vee Perde” adlı oyun öncesi Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey gazetecilerle söyleşi yapıyorlar.

Bunlardan birinde Yasemin Yalçın, kavuk meselesini gündeme taşıdı.

Rasim Öztekin’in “Kadınlar çok eğitimli, çok zeki, çok ama çok başarılı. Ama komedi olayı biraz farklı. Dünyada da kadın komedyen çok yoktur” sözleri gündeme geldi.

Yasemin Yalçın bu sözleri doğru bulduğunu belirterek, dünyada kadın komedyenin az olduğunu ama var olanların da ezilip geçilmemesi gerektiğini söyledi.

Haklı… Madem o kadar azlar, korunmalılar.

Onore edilmeliler. Daha çok alkışlanmalılar.

İlyas İlbey, söze giriyor ve soruyor “Dümbüllü’den bu yana kavuk hep erkeklere veriliyor. Oyuncunun bir kimliği yoktur. Rasim, bir kadın oyunucuya bu kavuğu vermeyi düşünüyor mu?” …

Yasemin Yalçın belli ki bu konuyu kafasına takmış. Sonuçta böylesine önemli bir kavuğu kim kafasına takmak istemez ki? Ve Dümbüllü’nün kavuğunu taşıyan ilk kadın komedyen olmak da ayrı önemli.

Bakalım Rasim Öztekin bu konula ilgili ne diyecek? Dümbüllü’nün kavuğu bir kadın komedyene gidecek mi? Bekleyip göreceğiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.