Ferdi Özbeğen Bir Başkadır albümü rekor kırdı

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

Türk müziğinin unutulmaz sesi Ferdi Özbeğen, Netflix’te yayınlanan Bir Başkadır dizisi ile yeniden deyim yerindeyse ‘patladı’… Dizinin her bölümünün sonunda Ferdi Özbeğen’in Şan Tiyatrosu’ndaki o unutulmaz konserinden bir parça çalınıyordu… Şimdi müzik şirketi Yaşar Kekeva Plakçılık, şarkıcının unutulmaz eserlerinden bir plak çıkardı.

Ferdi Özbeğen Bir Başkadır albümü ile rekor kırıldı. Ünlü şarkıcının 1983 yılında basılan Şan Konseri albümü plak olarak tekrar basıldı. Satışa çıktığı ilk gün 2 bin adet sattı. 

Ferdi Özbeğen ölümünün ardından 7 yıl sonra Netflix’te yayınlanan Bir Başkadır adlı diziyle tekrar müzikseverlerin dünyasında tozlarından silkindi… Bir Başkadır dizisinin her bölümünün sonunda Ferdi Özbeğen’in unutulmaz Şan Konseri’nden bir eser seyirciyle buluşuyor. Diziyle birlikte Ferdi Özbeğen’in tanımayan yeni kuşak onun şarkılarına ilgi göstermeye araştırmaya başladı. 

Şarkıcının eserlerinin yayın haklarını elinde bulunduran müzik şirketi Yaşar Kekeva, “Ferdi Özbeğen 20. Sanat Yılı Şan Konseri” adlı plağı müzikseverlerle buluşturdu. Plağın kapağında Bir Başkadır başlığı yer aldı. 

Ferdi Özbeğen Bir Başkadır albümü ilk gün 2 bin adet sattı. Halbuki plak satışları yılda 2 bin adeti geçmezken, “Ferdi Özbeğen 20. Sanat Yılı Şan Konseri” plağı çıktığı gün 2 bin adet satıldı.

28 Ocak 2013’te vefat eden Ferdi Özbeğen’in şarkıları, yıllar sonra yeniden keşfedildi. Özbeğen’in 1983 yılında Şan Tiyatrosu’nda verdiği konserin görüntüleri internette popüler olunca, sanatçıyı genç kuşak da sevdi. Bu ilgi üzerine Yaşar Plakçılık, Özbeğen’in konser kaydını ‘long play’ formatında yayınladı.

Firma, müzikseverlerin plağa gösterdiği ilgi üzerine şu açıklamayı yaptı: “Yaşadığı süre içinde en yüksek tirajlı albümlere imza atan Ferdi Özbeğen, ölümünden sonra da bir ilke imza atmış oldu. Long play satışları yılda 2 bin adeti geçmezken, ‘Ferdi Özbeğen 20. Sanat Yılı Long Play’ çıktığı ilk gün 2 bin adet satıldı. Diyebiliriz ki bugünkü ilgi ve sevgi, sanatçımızın yaşam süresi içinde görmüş olduğundan daha büyük.”

Yaşar Kekeva’dan 1983 yılında hazırlanmış olan Şan Konseri 20. Sanat Yılı plağı, nadir bulunması ve birbirinden özel parçalarla dinleyenlere 1,5 saatlik unutulmaz bir müzik deneyimi sunmasından ötürü yüksek koleksiyon değerine sahip Ferdi Özbeğen plaklarının başında gelmektedir.

Bu nefis albüm Yaşar Kekeva Plakçılık arşivlerinden çıkan orijinal dönem makara bantlardan alınan 1.sınıf analog kayıtlar ile tam 37 sene sonra, RetroPlak ile bugün tekrar beğeninize sunuluyor. Üstelik bu kez orijinal dönem plağında bulunan parça geçişlerindeki ses şiddet farkları ve dönem plağında bulunmayan Ferdi Özbeğen’e ait teşekkür konuşması da yeni baskı plakta yerini almış vaziyette.

2 x 180 gr. Plak Ağırlığı, Açılır Kapak, 1.Sınıf Analog Kayıt Etiket: Yaşar Kekeva Plakçılık

Parça Listesi

A1 – Yağmasın Yağmur
A2 – Aynı Yerde Aynı Gün
A3 – Susadım
A4 – Kurumuş Bir Dal Gibiyim
A5 – Boş Vere Boş Vere

B1 – Eskimeyen Dost
B2 – Ağla Halime
B3 – Gündüzüm Seninle

 

C1 – Unutturamaz Seni Hiçbir Şey
C2 – Mihrabım
C3 – Akşam Olur Gizli
C4 – Dünyanın Bir Ucundan

D1 – Beni Böyle Sev
D2 – Dilek Taşı
D3 – Şerefine Sevenlerin
D4 – Rabbena
D5 – Elini Sallasan Ellisi

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.