Haluk Levent son beş yılda seksen greve destek vermiş

22.02.2022
A+
A-

Migros çalışanlarının yaşadığı maaş zammı krizini çözen Haluk Levent, son beş yılda seksene yakın işyerindeki grevde çalışanların yanında yer aldığını açıkladı.

Haluk Levent son beş yılda seksen greve destek vermiş. Migros’ta yaşanan krizi çözen sanatçı Haluk Levent, İsmail Saymaz’a verdiği röportajda son beş yılda seksene yakın grev için çalışanların yanında yer aldığını söyledi. Haluk Levent, Migros krizini çözdükten sonra şimdi de Yemeksepeti’nde yaşanan sorunlar için arabuluculuk yapacak. 

Son yıllarda Haluk Levent sosyal meselelerin çözümünde özellikle çalışanların, emekçilerin yanında yer alarak sorunlara çözüm bulmak amacıyla ön plana çıkıyor. Yardımlaşma için “Ahbap Platformu”nu kuran Haluk Levent, 2017 yılından bu yana platformu ülke genelinde yaygın hale getirdi. 

Ahbap Platformu sayesinde ihtiyaç sahibi öğrencilere burs, ailelere gıda ve giyecek, eşya yardımı yapıldı. Haluk Levent şu sıralar medyada Migros krizini çözen isim olarak yer alıyor. 

Gazeteci İsmail Saymaz, Haluk Levent ile görüştü. Migros krizini nasıl çözdüğünü anlatan Haluk Levent, sırada Yemeksepeti’ndeki sorun olduğunu söyledi. 

“Migros’un Esenyurt’taki deposunda çalışan işçilerin 3 Şubat’tan beri devam eden iş ve ekmek mücadelesi Haluk Levent’in arabuluculuğu sayesinde anlaşmayla bitti. Atılan işçilerin işe dönmesine, 325 TL zam yapılmasına ve her ay 1000-1200 TL prim ödenmesine karar verildi” diyen Saymaz’ın yazısından okuyalım: 

Dün Haluk Levent ile konuştuk. Migros işçileri için yürüttüğü çabayı anlattı. Yeni hedefini açıkladı: Yemeksepeti’nde ücret artışı için eylem yapan moto-kuryelerin sorununu müdahil olmak.

Haluk Levent’in açıklamaları da şu şekilde:

İsmail Saymaz- Türkiye’nin günlerdir konuştuğu direniş sayenizde uzlaşmaya vardı.

Geçen yıl da Migros işçileri için arabulucu olmuştum, o da çözüme kavuşmuştu. Ben yıllardır Migros işçisiyle birlikteyim. Önceki grevlerde yağmur altında şarkılar söyledim. “Bir şarkıcı çözdü”ye indirgenmesini tuhaf buluyorum. Sendika ve işçilerin kararlı duruşu olmasa çözülmezdi.

Ahbap Platformu’ndaki buluşma

İsmail Saymaz- “Gel çöz” mü dediler?

Ortalık gergindi. Gerginlik çözümsüzlüğe gidiyordu. İki tarafa da “Arabulucu olmamı ister misiniz?” dedim. “Lütfen” dediler. Hem Migros’a gittim hem işçilere… Dokuz gün görüşmelerle ve telefon trafiğiyle geçti. Dün (Önceki gün) “Ahbap’ta buluşalım” dedim. Sekiz buçuk saat aralıksız tartışmadan sonra sorunu çözdük.

İsmail Saymaz- Dokuz gün mü…

Dokuz gün boyunca oradan oraya… İki dakikada olmuş iş değil. “Dernekte çözelim” demek artık çözülmüştür demek.

İsmail Saymaz- O da 8.5 saat sürmüş.

Evet, uzun sürdü. Çünkü çok madde vardı görüşülecek. Sendikanın tüm talepleri kabul edildi. Önemli olan, iki tarafın mutlu ayrılmasıydı.

İsmail Saymaz- Hiç kopma aşamasına geldi mi?

Üç kez. Bizde Gül abla var. “Abla hemen kahve yolla, lokum getir, burası darmadağın oluyor” dedim. (Gülüyor)

Seksene yakın greve destek

İsmail Saymaz- Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Sınıf bilinci olan bir sanatçının bu işi çözmek için uğraşması kadar doğal birşey yok. Bazı iş yerlerinde greve gittiğim için reklam kaybettiğim oldu. Bu bir risktir. Riske giren sanatçı bunları yitirecek bazen. Son beş yılda 80’e yakın greve gittim. İnsanlara şarkılar söyledim. Emek bilinciyle yaklaşıyorum.

İsmail Saymaz- Bundan sonra ne olacak?

Sırada Yemeksepeti var. Ona başlamayı düşünüyorum. Her an Yemeksepeti’ni gitarla basabilirim. “Haluk abiniz geldi ulan, ne oluyor, şu işi çözelim” demeyi düşünüyorum. (Gülüyor)

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.