İranlı müzisyenlerden İsrailli şarkıcıya gizli yardım

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

İranlı müzisyenler İsrailli şarkıcı Liraz Charhi’ye yeni albümü için gizlice yardım etti.

İranlı müzisyenlerden İsrailli şarkıcıya gizli yardım… İran’da İsrail ile her türden işbirliğini suç sayan yasaya rağmen bu gerçekleşti. 

İranlı müzisyenler İsrailli şarkıcı Liraz Charhi’ye yeni albümü için gizlice yardım etti. İsral ile İran arasındaki ilişkilerin gerginliğini bilmeyen yok. İlgi çekici bir haber geldi. İran kökenli İsrailli şarkıcı Liraz Charhi, İranlı müzisyenlerle gizli çalışma yürüttü. Bu çalışma ile yeni albümünü hazırladı. 

Charhi, kendisiyle ilişkili olanların tehlikede olacağından endişelendiğini de dile getirdi. 

İran kökenli İsrailli şarkıcı Liraz Charhi, iki devlet arasındaki düşmanlığa rağmen uzun süredir sanatsal işbirliği arzusunda olan İranlı müzisyenlerle gizlice çalışarak yaptığı albümü yayınlayacak.

Telegram gibi şifreli anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanan, İngiltere ve Türkiye gibi üçüncü ülkeler aracılığıyla kendisi için çalışan müzisyenlere ödeme yapan Liraz Charhi, aylarca uykusuz geceler geçirdiğini, kendisiyle ilişkili olanların tehlikede olacağından korktuğunu söyledi.

42 yaşındaki Liraz Charhi, “Teknik olarak çok zordu. Ama duygusal olarak çok daha zordu. Geceler boyunca kötü bir şey yaptığımı hissettim ve bu insanlar tutuklanabilirdi” dedi. 

Charhi, ülkesinin yönetimini eleştirerek, “İran’ı düşmanımız olarak görmenin getirdiği hiçbir şeye katılmıyorum, çünkü böyle yaşamıyorum. Ben tam tersini yapıyorum” dedi.

Fars dilindeki ikinci albümü Zan’ın (Kadınlar) İsrailliler ve İranlılar arasında bir birlik duygusu oluşturmasını umut ettiğini belirtti. 13 Kasım’da piyasaya çıkan albüm, 1970’lerdeki İran pop müziğinin yeniden düzenlendiği elektro dans parçalarıyla dolu. Şarkıcının ilk albümü Naz, sosyal medyada İranlı kadınlar tarafından paylaşılınca şarkıları İran’da küçük çaplı hite dönüşmüştü.

Charhi, ikinci albümü için çevrimiçi olarak İranlı sanatçılarla çalıştı. Kendisi için bağlama ve diğer yaylı enstrümanları çalan müzisyenlerden bazıları gerçek adlarını kullanmamasını istedi. Ancak Charhi’ye göre çoğu, işbirliği yapmaktan heyecan duydu.

Şarkıcı, “En büyük hayalim İranlılarla İran şarkıları yazmaktı. Görev tamamlandı” diye konuştu.

Aynı zamanda bir oyuncu olan Charhi, en son, bu ay Apple TV + ‘da yayınlanan İsrail yapımı gerilim dizisi Tahran’da bir Mossad casusunu canlandırdı.

Charhi’nin ailesi, doğrudan uçuşlar ve güçlü ticaret dahil olmak üzere ülkelerin yakın bağlarının olduğu dönemde, 1979 İslam Devrimi’nden yaklaşık on yıl önce İsrail’e göç etti.

Charhi, “Ailem, köklerini geride bırakırken İsrailli olmak için bir nevi mücadele etti. İranlı gibi davranmaya devam ettiler. Benim kalbime büyük bir delik açtı. Büyük bir soru işareti: Ben kimim? Ben nereden geldim?” ifadesini kullandı.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.