İstanbullu Robin Hood 15 bin kitap hediye etti

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

2020 yılının en güzel haberlerinden biri… İstanbullu Robin Hood bu kez 15 bin kitap hediyesiyle gündemde. Fukara semtlere uğrayıp yardımda bulunan, bakkallardaki borç defterlerini sildiren kimliği belirsiz kişi bu kez kitap hediyesi ile gündemde.

İstanbullu Robin Hood 15 bin kitap hediye etti. Bence yılın haberlerinden biri. 2020’ye girerken savaş, düşen uçak ve ekonomik kriz haberleri ile keyifsiz bir haldeydik. Üzüntülüydük. 

Ancak bir haber belki de umudumuzu, insana dair umudumuzu çoğalttı. 2020’ye umutla bakmamız için bize güç verdi.

Uzun süredir haberlerini okuyor ya da televizyonda izliyorduk. Ona “İstanbullu Robin Hood” diyorlar. Kim olduğu belli değil. Çeşitli fukara semtlerine gidiyor, görünmeden kapılara içinde 1000 TL civarında paralar olan zarfları bırakıyor… Bakkallardaki veresiye defterlerindeki borçları ödüyor, sildiriyor…

İstanbullu Robin Hood 15 bin kitap hediye etti.

Adı sanı belli olmayan Robin Hood, insanların hayır dualarını alıyor. 

Beyoğlu, Başakşehir ve Tuzla ilçelerinde ihtiyaç sahiplerinin kapısına onları incitmeden uğrayan Robin Hood, bu kez farklı bir yardımla karşımıza çıktı. 

Üsküdar’da çocuklara ücretsiz kitap vermesi ile bilinen bir bakkal var, Kamber Bozan. Çocuklarımıza ücretsiz kitap veriyor. Kitabı okuyan çocuk, bakkala gelip özetini anlatıyor ve hediye olarak da bir çikolatayı kapıyor. 

Bakkal Kamber Bozan’ı buradan ayrıca alkışlıyorum. Çocukların kitapla haşır neşir olmaları için kişisel bir çaba gösteriyor. İşte bu “efsanevi” bakkala Robin Hood el uzattı. “Al benden sana 15 bin kitap” dedi. Yine kendisi görünmedi. 

Bakkal Kamber Bozan’ın anlattığına göre akşam saat 21.30 sularında üç genç gelir… Arabadan 15 bin kitap olan kolileri indirirler. Bakkal Kamber Bozan sorar “Nereden bu kitaplar?” 

Gelenler kitapların “Robin Hood” tarafından gönderildiğini söylerler. Ben tam bu cümleyi merak ediyorum. O adamlar aynen şöyle mi dediler: “Robin Hood gönderdi”

15 bin kitap dükkana sığmayacağı için ve o bölgede dağıtımının da mümkün olmayacağı için Kamber Bozan bir öneride bulunur. Kitapların bir kısmı bakkalda okurlarını bekleyecek, diğer kısmı ise köy okullarına gönderilecek. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.