Kayseri’de Altın Çınar için 10 film yarışıyor

Jale Şen
Bir yanda beyaz perde öbür yanda siyah ekran. Gelsin filmler, gitsin diziler. Onun için hayat kameranın önünde yaşanır. Hayatın sahnesi kameranın önünde kurulur. O yaşananları da keyfince yazar, eleştirir, beğenir, beğenmez… İletişim: jaleshen@gmail.com
30.11.2019
A+
A-

7. Kayseri Film Festivali başladı. Festivali ben de şehirde takip ediyorum. İzlediğim ilk film Küçük Şeyler oldu. Eğer benim gibi absürd komediyi seviyorsanız izlemelisiniz.

Kayseri’de Altın Çınar için 10 film yarışıyor. 7. Kayseri Film Festivali’ndeyiz. Bu yıl 7’incisi düzenlenen Kayseri Fim Festivali 28 Kasım Perşembe günü başladı.

Festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Kısa Metraj, Ulusal Belgesel Fimlerinin yarışacağı filmlerle birlikte yarışma dışı filmleri de izleme olanağı bulacağız. Tüm sinemaseverlere de gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalde ayrıca oyuncu ve seyirci soru-cevap bölümleri, çeşitli atölyeler ve söyleşiler de bulunuyor.

7. Kayseri Film Festivali’nde Altın Çınar Ödülü için 10 film yarışıyor.

10 film Kayseri Altın Çınar Film Festivali için yarışıyor

Bu yılın önemli yerli yapımlarının bir araya geldiği, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bir film 30.000 TL ve Altın Çınar ödülü için yarışacak.

Yapımcı, yönetmen ve senarist Abdullah Oğuz’un başkan olduğu ve oyuncu İpek Tuzcuoğlu, oyuncu, senarist, yönetmen Görkem Yeltan, kurgu yönetmeni Mustafa Preşeva ile görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi yılın en iyi yerli filmini seçecek.

Festivalde bu yıl 10 film jüri karşısına çıkacak (festivalin devam ettiği 2.ci gün festival komitesi Burak Çevik’in filmi Aidiyet’i yarışma dışı bıraktığını açıkladı), Murat Pay’ın “Dilsiz”, Seyid Çolak’ın “Kapan”, Eylem Kaftan’ın “Kovan”, Serhat Karaaslan’ın “Görülmüştür”, Olgun Özdemir’in “Kızım Gibi Kokuyorsun”, Kıvanç Sezer’in “Küçük Şeyler”, Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er’in “Omar ve Biz”, Can Evrenol’un “Peri” ve Ali Vatansever’in “Saf” filmleri yarışacak.

Festivali Kıvanç Sezer’in Küçük Şeyler’iyle açtım

Senaryosunu da kendisinin yazdığı, Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın başrollerinde olduğu Kıvanç Sezer’in Küçük Şeyler filmi absürd komedi ve dramın bir arada olduğu bir yapım. İşsiz kalan bir adamın kendi içinde yaşadıklarıyla, karısıyla olan ilişkisinin bozulması ve bildiğimiz şehir insanının hikayesini anlatan filmde aslında biz kendimizi izliyoruz.

Yani krediyle ev, araba alan, hayatı, bu kredileri ödemek üzere çalışarak geçen, yazın kredi kartıyla bilmem kaç taksitle, sonradan bir yıl boyunca ödeyeceği tatil planları yapan insan tipini…

Para kazanmayı bir şeylere sahip olabilmek için amaç edinmiş, bunu yaparken elde ettiği şeylerle birlikte o elde ettiğinin içinde boğulmuş, o buhran hallerini de yine bir sürü paralar ödediği tuhaf kurslarda geçireceğini zanneden zavallı bizlerin hallerini öyle absürd biçimde anlatmış ki izlerken içiniz sızlayarak gülüyorsunuz.

Jale Şen, Kayseri’de festivali izliyor ve yazıyor.

Film, ağaçlara sarılmış insanların sahnesiyle başlıyor ve onlara ”ağaçlara sarılın, haydi hissedin, bütünleşin” diyen sesle birlikte diğer sahnelere geçiyor.

Onur karakterini canlandıran Alican Yücesoy, işşiz kalıp karısıyla ve hali hazırdaki düzenle başa çıkmaya çalışan, o arada kendi içsel durumuyla da savaşan adam karakterini güzel canlandırmış.

Filmi izlerken şehir insanının hem içinde bulunduğu durumla başa çıkmaya çalışmasına tanık olurken hem de kendi kendini o durumun içine gönüllü sokmuş insanın acınası haline gülüyoruz, aynı zamanda da üzülüyoruz.

Küçük Şeyler’in senaristi ve yönetmeni Kıvanç Sezer aslında filmi üçleme olarak düşünmüş. Babamın Kanatları filmini çektikten sonra buna karar veren Sezer, bu üçlemeyi şöyle sıralıyor. Lüks sitelerin yapımında çalışan işçilerin hayatı, buradan krediyle ev alan orta halli bir çiftin hayatı ve bu siteyi yapan en üstteki adam olan müteahhitin hayatı şeklinde.

Babamın Kanatları filminin içinden çıkan bir hikaye yani Küçük Şeyler. Birbirinin içinden çıkan devam hikâyelerini ve insana dair olan durumları izlemek isteyenler için güzel bir film olmuş Küçük Şeyler. Eğer benim gibi absürd komedi de seviyorsanız izlemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.