Kemal Tahir ölmeden önceki gece ne yaşadı

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Türk romancılığının kuşkusuz önde gelen isimlerinden biri Kemal Tahir. Eserleri ile olduğu kadar hayattaki duruşu ile de Türkiye’de bir döneme damga vurdu. Onun ölüm nedeni kalp krizi. Ama kalp krizine götüren bir şey var ki… Bu haber çok tartışılacak.

Türk edebiyatının kült yazarlarından Kemal Tahir kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. 21 Nisan 1973 tarihinde evinde yaşadığı kalp krizi sonucu Kemal Tahir hayata veda etmişti. 

Öldüğünde 63 yaşındaydı. 

Kemal Tahir yaşadığı dönemde toplumsal konulara olan duyarlılığı nedeniyle uzun yıllar cezaevinde yattı. Akciğer kanserine yakalandı. Sol akciğeri alındı. Ama bunlar Kemal Tahir’in ölümüne neden olmadı… 

Kemal Tahir kalp krizinden öldü. Ancak ölmeden önceki gece ne yaşadıkları çok tartışılıyor.

Kemal Tahir, onca badireyi atlattı. Ancak belli ki atlatamadığı şey ölümünden önceki son gecede gizli… 

Kemal Tahir’in ölümünden önceki son geceyi gazeteci Mehmet Barlas, NTV’deki “Hayat Bir Sanat” programında anlattı. 

O son gece Kemal Tahir’in kalp krizini yaşamasına neden oldu mu? O son gecede o evde kimler vardı? Neler yaşandı? 

Mehmet Barlas, Kemal Tahir ile yakın dostluğu olduğunu anlatıyor… Onun anlattığına göre Kemal Tahir’in ölümünden önceki son gece yani 20 Nisan 1973… O son gece Mehmet Barlas’ın evindedirler. Bir arkadaş grubu vardır evde. Ve sert bir tartışma yaşanır. 

Kemal Tahir’in Devlet Ana adlı romanıdır tartışmanın konusu. Salondakilerden biri Devlet Ana romanın cinsel ağırlıklı bir roman olduğunu söyler. Kemal Tahir bunu kabul etmez. Bunun üzerine sert bir tartışma yaşanır. 

Kemal Tahir, sinirlenmiştir. Mehmet Barlas, Kemal Tahir’i kendi çalışma odasına alır, teskin eder. 

Bir süre sonra da Kemal Tahir, eşi Semiha Hanım ile evden ayrılır. 

Mehmet Barlas, yazdığı kitabında o son geceyi anlattı. NTV ekranında anlatırken çok soğukkanlıydı.

O gecenin sabahında ise Kemal Tahir’in kalp krizi geçirerek öldüğü haberi duyulur. 

Türk edebiyatının dev çınarı gece yaşadığı tartışmanın etkisini belli ki vücudunda büyük bir stres olarak hapsetti. Onu kalp krizine götüren sürecin o gece yaşanan gergin anlar olduğunu anlamak için doktor ya da dedektif olmak gerekmiyor. 

O son gece Kemal Tahir’e “Devlet Ana cinsel ağırlıklı bir roman” iddiasında bulunarak tartışan kişi Mete Tunçay… Elbette Mete Tunçay, yaşanılan tartışmanın Kemal Tahir’in kalbine etkisini hesaplayamayacaktır… O gece evde bulunanlar ki aralarında Ali Sirmen de vardır, Kemal Tahir’in Erenköy Camisi’ndeki cenazesine katılırlar. 

Mehmet Barlas, “Dün Dündür” adlı kitabında o geceyi ve sonrasını anlatır. Barlas, Kemal Tahir’in cenaze namazını ‘suçlular’ gibi kıldıklarını anlatır. 

Mehmet Barla o son geceyi kitabında anlatırken şu satırları paylaşır okurlarla:

“Tunçay, Kemal Tahir’le çok sert bir tartışmaya girdi. Kemal Tahir’in kitaplarını ‘cinsel içerikli kitaplar’ diye tanımladı. Tabii hepimiz ona saldırdık o karşı saldırıya geçti. Müthiş bir gerginlik yaşandı. Kemal Tahir bir ara sıkıştı. Nefes darlığı tuttu. Çalışma odama götürüp teskin ettim, sonra ayrıldık, Ertesi sabah telefon geldi, “Kemal Tahir vefat etti” diye. Ertesi gün Bağdat Caddesi üzerindeki bir camide kıldık cenaze namazını. O gece biz de onlarla birlikte suçlular gibi…”

Kemal Tahir’in kalp krizi sonucu ölümünden sonra o tartışmadaki kişi ya da kişiler neler hisseti? Kemal Tahir’in ölümünden kendilerine bir pay çıkardılar mı? 

İşin garibi ne biliyor musunuz? Mehmet Barlas, bu olayı ekrandan öylesine soğukkanlı anlattı ki… (aşağıda izleyebilirsiniz) Benim kanım dondu. Böylesine yakın bir dostunun ölümünden önceki geceyi sıradan bir şekilde anlatması beni ayrıca hayrete düşürdü. İzleyin kararı siz verin. 

Kemal Tahir’in ölüm nedeni kayıtlara kalp krizi olarak geçti. 21 Nisan 1973 tarihinde hayata veda eden Kemal Tahir’in kabri Erenköy Sahrayıcedit Mezarlığı’nda bulunuyor. 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.