Kitaplarla Buluşmak İçin Fuarı Beklemek

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Haftasonu Beylikdüzü’nde 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nı heyecanla bekleyenlerdenim. Gittiğimde mutlaka elimde birkaç poşet kitapla çıkıyorum fuardan.

Elinde listelerle gezen gençleri, çocukları gördükçe fuarı neden sevdiğimi, buraya neden gelmekten heyecan duyduğumu daha iyi anlıyorum.

Fuardaki koşuşturmacayı, heyecanı, teması, uğultuyu hatta hatta koridorlarda yürürken birbirimize hafifçe dalgınlıkla çarpmayı seviyorum.

Kitap dünyasında sarhoş olmayı seviyorum. Tek bir kitap almayı düşünmüyor olsanız da bu atmosferde olmak inanın size de iyi gelecek, mutlaka gidin.

Yüzbinlerce kitap aynı çatı altında olacak. Yüzlerce yazar okurları ile buluşacak. Birbirinden ilginç konular ve konuklar panellerde bizleri bekliyor olacak.

Bu yılki kitap fuarının teması “Türk Sineması”… 100 yaşına giren Türk sinemasına kimileri Türkiye sineması diyerek de seslendirecek.

Tanımların milliyetçi kimliği değil insanların ırkçılığıdır özgürlüğü engelleyen.

Oğlum Tuna 8 yaşında. O da heyecanla kitap fuarını bekleyenlerden.

İlk kez geçen sene gezdiği fuardan ağırlığından taşıyamadığı poşetler dolusu kitaplarını çok sevmişti. Bu yıl da tezgahları gezerek kitap seçeceğiz birlikte.

Ancak kitap almak için fuarı beklemeyin. Kitapçınıza gidin. Kitaplarla buluşmak için fuarlardan daha çok çevremizde kitapçılar var. Hatta mümkünse fuarı gezelim görelim ama mahallemizdeki kitapçıdan alalım ki onlar da yaşayabilsinler.

Fuarda alacağımız her kitap parası yayın evlerinin kasasına gidiyor. Ancak çevremizdeki kitapevleri (yayınevlerine ait olanlardan söz etmiyorum) onlardan aldığımız kitaplarla hayatlarını sürdürebiliyor. Onları ihmal etmeyelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.