Köksal Ekinci Spica’nın Sesi albümü için geriye sayımda

Aylin Saraçoğlu
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu mezunu. Gazeteciliğe Hürriyet'te başladı. Interpress dergi grubu ve Dünya gazetesinde devam etti. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders verdi. Halen çeşitli kurum ve kuruluşlara İletişim Danışmanlığı yapıyor. Tam bir seyyah. Dünyayı geziyor ve izlenimlerini çeşitli mecralarda yazıyor. İngilizce ve Çince biliyor. Çin’in Nanjing Normal Üniversitesi ile Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi’nde katıldığı dil programlarından üstün başarılarla mezun oldu.

Söz yazarı ve müzisyen Köksal Ekinci, Aralık ayının başlarında yayınladığı Orpheus’un Aşkı adlı albümünden sonra önümüzdeki günlerde “Spica’nın Sesi” adlı yeni albümü ile hayranlarıyla buluşacak.

Baş döndürücü bir hızla yaratım sürecini sürdüren söz yazarı ve müzisyen Köksal Ekinci, önümüzdeki günlerde yayınlanacak yeni albümünün heyecanı içinde. ‘’Spica’nın Sesi’’ sanatçının yedinci albümü olacak.

2021 yılına da hızlı bir giriş yapan Köksal Ekinci, yıldızların ve gezegenlerin rehberliğinde dinleyicilerle buluşturmayı planladığı yeni şarkılarını paylaşmaya devam edecek. Sanatçı, yıldızlarla birlikte bu yıl çiçekler ve değerli taşların da eşlik ettiği şarkılarını müzikseverlere ulaştırmak için sürekli çalışıyor. Ve üzerinde uzunca süredir çalıştığı kitap projesini de bu yıl içinde çıkartmayı planlıyor.

Köksal Ekinci Spica’nın Sesi albümüyle geliyor

Sık aralıklarla yeni albümler

Bir önceki albümü Orpheus’un Aşkı’nı Aralık ayında hayranlarıyla buluşturan Ekinci, gezegen hareketlerine göre sık aralıklarla yeni bir albüm çıkartmasıyla ezberleri bozuyor. Bize de ‘Maşallah’ demek kalıyor. Pekiyi, alışık olmadığımız kadar üretken bir sanatçı olan Ekinci, böylesine yoğun bir yaratım sürecini nasıl ilerletiyor?

“Bu kadar sıklıkla eserlerimi çıkartmamın pek çok kişiyi ve müzik sektörünü şaşırtması benim için mutluluk verici” diye sözlerine başlayan Ekinci, şunları söylüyor:

“Ben yıldızlardan ve gezegenlerden duyduğum müziğimi ve sözlerimi en hızlı şekilde paylaşmayı seçiyorum, belli bir kurala bağlı kalmadan, özgürce içimden geleni yapıyorum ve bu doğal akışı dinleyicilerimle sık aralıklarla paylaşmayı seçiyorum. Yapım-yönetim asistanlığı ile başlayıp ardından pazarlama iletişimi alanında yıllanmış profesyonel kariyerim sırasında eskilerin hep dediği gibi, aslında anne karnında başlayan müzik tutkumu bugünler için biriktirmişim demek ki. Doğru zaman şimdi… Şarkılarım, sözlerim, müziğim ve sanatım yoluyla sanatseverlerle buluşmayı ve etkileşim içinde olmayı o kadar heyecanla bekledim ki, içimdeki üretim aşamalarının coşkusu ve hep yeni, güncel çalışmalarla müzikseverlere ulaşma isteğim hızlı bir şekilde dışarı yansıyor.”

Köksal Ekinci, altı şarkıdan oluşan Orpheus’un Aşkı albümünde antik çağlardan beri insanlara rehberlik yapan, yol gösterip ışık tutan kadim yıldızların eşliğinde söylenmiş şarkılarına yer vermişti.

Sanatçıya şarkılarında Endülüs esintileri, Flemenk gitarlar, Anadolu’nun yürek dağlayan bağlama, kaval ve ney sesleri hep beraber eşlik etti. Ekinci, ana tema olarak insanlığın yol aldığı tarihsel döngüleri de yansıtmayı hedefleyen, müzikal bir bilinç yolculuğunu belirledi.

Büyük bir yeniden doğuş yolculuğu

Orpheus mitolojik kahramanlar arasında, ölümsüz ve ilahi bir aşkı temsil ettiği için sanatçının en çok etkilendiği karakterlerden birisi. Aşkını ve ayrılık acısını müzikle dışa vurması da Ekinci’yi ve müzikal yolculuğunu çok etkileyen bir hikaye olmuş: “O söylediği ve çaldığı ezgiler, onu dinleyen tüm hayvanları ve hatta yer altı tanrısı Hades’i dahi ikna edebilecek kadar çok etkileyen, ağlatan bir müzisyen. Aşkı uğruna, ölülerin yer aldığı yer altı dünyasına inmeyi göze alabilen, cesur bir ozan aslında Orpheus. Bütün bu anlatımlar, kendisini ifade yolu olarak seçtiği en etkili aracın müzik olması beni de çok derin şekilde etkilediği için, bu albüm onun ölümsüz aşkına çok yakışan şarkılarla oluşturuldu.”

Eserlerinde yıldızlara ve gezegen hareketlerine paralel bir anlatım bütünlüğünü koruyan, Astro-müzik akımının öncüsü Köksal Ekinci, her alanda dönüşümlerin hızlandığı bir süreç yaşadığımıza ve bilinçsel açılımlarımızın, uyanışımızın hayatımızdaki her noktaya ışık tuttuğu, büyük bir yeniden doğuş yolculuğunda olduğumuzu vurguluyor. Ve 2021 yılının tüm dünya için, sevginin, aşkın, nezaketin ve anlayışın bütün hücrelerimize dolduğu, Işık ve Mucizelerle dolu yepyeni bir yıl olmasını diliyor.

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.