Kürk Mantolu Madonna Dünya Klasiği Olacak

28.11.2015
A+
A-

Türkiye’de çok satanlar listesinden inmeyen ve her ay ortalama 10-15 bin satan Kürk Mantolu Madonna romanı dünya klasiği olma yolunda ilerliyor. Sabahattin Ali’nin kült eseri için Yapı Kredi Yayınları ile dünyaca ünlü İngiliz yayınevi Penguin el sıkıştı.

Yayımlandıktan yıllar sonra bile çok satan listelerinin ilk 10’undan düşmeyen roman, Penguin’in Modern Klasikler serisi tarafından yayımlanacak. Romanın uluslararası telif haklarını yürüten ONK Ajans tarafından Penguin ile anlaşma yapıldığı duyuruldu.

KURTLAR VADİSİ’nden KÜRK MANTOLU MADONNA’ya

‘Kürk Mantolu Madonna’nın İngilizce çevirisi, 2016 yılının ilk aylarında yayımlayacak. Dizi kapsamında geçtiğimiz yılın başında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ de yayımlanmıştı. ‘Kürk Mantolu Madonna’nın ONK Ajans aracılığıyla bugüne dek Almanca (Dörlemann), Fransızca (Le Serpent a Plumes), Rusça (Ad Marginem Press), Hırvatça (Hena Com), Arapça (Sphinx) ve Arnavutça (Shkupi) yayımlandı; İspanyolca (Salamandra), İtalyanca (Scritturapura), Hollandaca (Verlag Van Gennep) ve Gürcüce (Ustari) baskıları da yayına hazırlanıyor.

1983’ten bu yana Yapı Kredi Yayınları’nın (YKY) bastığı ‘Kürk Mantolu Madonna’ yayınevine geçtiği günden bu yana 67 bin baskı yaptı, yayımlandığı ilk günden şimdiye dek 700 bin adetlik satışa ulaştı. ‘Kürk Mantolu Madonna’, son 4 yıllık süre içinde ayda ortalama 10-15 bin arasında satmaya devam ediyor. Kitap olarak ise, 1943’te Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM