Lezbiyen Hz. İsa filmine karşı kampanya başlatıldı

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

Lezbiyen Hz. İsa filmine karşı kampanya başlatıldı. Aslında beklenen oldu demek daha doğru. Geçtiğimiz gün filmle ilgili duyuru haberini yaparken, bu kunuyu gündeme getirmiştik.

Tepkilerin geleceği belliydi. 

Habit adlı filmle ilgili tepkilerin henüz başında gibiyiz. Filmde Hz.İsa bir lezbiyen kadın karakterinde. Henüz hazırlık aşamasında olunan filmin başrolünde Michael Jackson’ın kızı Paris Jackson’ın oynayacağı duyurulmuştu.

Hristiyanlık dinin peygamberi Hz. İsa’nın lezbiyen bir kadın olarak canlandıracağı filme karşı imza kampanyası. Filme karşı tepkiler sadece Hristiyan dünyasında değil, Müslüman aleminde de dillendirilmeye başlandı. 

Semavi dinlerin temsilcilerine saygı ile yaklaşan Müslümanlar’ın da yakın bir zamanda filme karşı tepki koyması şaşırtıcı olmasa gerek. 

Hristiyan gruplar tarafından başlatılan imza kampanyasında Habit adlı film “Hıristiyanofobik çöp” olarak nitelendiriliyor. Kampayada filmin engellenmesi, çekilmemesi isteniyor. 

Filme tepki olarak ilk etapta toplanan imza sayısı 260 binden fazla. Sayı her geçen dakika artıyor. 

Hz. İsa’nın lezbiyen olarak karakterize edileceği duyurulan filmle ilgili ilk bilgi geçtiğimiz Nisan ayında gelmişti.

Rock-n-roll görünümlü İsa Mesih’in dağınık saçları ve burun halkası olan bir kadın olarak canlandırılacağı açıklansa da bir lezbiyen olarak tasvir edileceği daha önce belirtilmemişti.

Ancak geçtiğimiz günlerde filmle ilgili yeni bir haber paylaşıldı. Hz. İsa lezbiyen bir kadın olarak karakterize edilecek, ifadesi ile duyurulan gelişme ortalığı karıştırdı. 

Şimdilik 260 binin üzerinde olan imza kampanyası ile başlayan tepkilerin hangi boyuta ulaşacağı ise elbette kestirilemiyor. 

Ancak dünyanın üzerindeki pandemi, ülkelerarası gerginlik sürerken bu filmin yarattığı stres de ayrıca tuz biber oldu. Bu nedenle dünyadaki sosyal gelişmeleri yakından takip eden çevreler filmin iptal edilebileceği yönünde görüşlere sahip. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.