Madonna Eurovision’da Filistin mesajı verdi

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

İsrail’de düzenlenen 64. Eurovision Şarkı Yarışması’na Madonna’nın Filistin mesajı damga vurdu. İsrail’e gitmemesi için daha önce protesto edilen Madonna, bu kez gönüllerde taht kurdu.

Madonna Eurovision’da Filistin mesajı verdi. İsrail’in başkenti Tel Aviv’de düzenlenen 64. Eurovision Şarkı Yarışması’nda sahnede olan dünyaca ünlü pop yıldızı Madonna, herkesi şaşırttı.

Madonna’nın Tel Aviv’de sahneye çıkmaması için daha önce Filistin ve insan hakları konusunda hassas olan pek çok kişi mesaj göndermişti.

Yani “Madonna İsrail’e gitme” diyerek bir anlamda uyarmışlardı. Madonna bu çağrılara kulak asmadı bile.

Madonna’nın oraya gitmesinin İsrail’e destek anlamına geleceğini düşünenler tepkilerini ortaya koymuşlardı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

The Storm isn’t in the air…………..it’s inside of us. ??#likeaprayer #darkballet #madamex @meganguwre @jpgaultierofficial

Madonna (@madonna)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ancak Madonna yarışma gecesi öyle bir şey yaptı ki… Sevenlerinin gönlünde bir kez daha taht kurdu. Madonna, dansçılarıyla birlikte sahnede İsrail-Filistin barışı için çağrı yaptı.

Madonna sahnede kısa bir konser verdi. Dans şovlarıyla bilinen Madonna, yine dikkat çekici bir kareografi ile sahnedeydi. Dansçılardan bir kısmı gaz maskesiyle sahnedeydi.

Pop müziğin kraliçesinin konserinde dansçılarından birinin kostümünün sırt kısmında Filistin, diğerininkinde ise İsrail bayrağı vardı.  

İki dansçı seyirciye arkalarını döndü ve o sırada bayraklar göründü. Sonra da birbirlerine sarılarak yürüdüler. 

Eurovision’dan Madonna’ya tepki geldi. Dediler ki “Bu bir şarkı yarışmasıdır siyasi etkinlik değildir”. Madonna’nın cevabı gecikmedi: “Madame X bir özgürlük savaşçısıdır. Barış ve birlik çağrısını dünyaya yayma fırsatı bulduğum için minnettarım”

Madonna, dünyanın dört bir tarafından yapılan boykot çağrılarına rağmen sahne aldığı Eurovision finalinde dansçılarıyla dostluk mesajı verdi.

Madonna’nın yanı sıra yarışmaya damga vuran bir başka gelişme daha vardı. İzlanda’yı temsil eden Hatari grubu da puanlama sırasında “Filistin” yazan bayraklı atkılarını sahnede açtılar. 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.