Mucize 2 filminde Nazım Hikmet şiiri

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

Mahzun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı Mucize 2 filmi Aziz’in umut dolu masalımsı aşk hikayesini sinemaya taşıyor. Mucize filminin ikincisinin cekimleri devam ediyor. Mahzun Kırmızıgül, Aziz’in iyileşme sürecini umut dolu bir filmi sinemaya sunuyor.

Mucize 2 filminde Nazım Hikmet şiiri, izleyene umut ve yaşama sevinci veriyor.  Mucize 2 filminin fragmanı ağlatıyor. Mahzun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı Mucize 2 filminin fragmanı yayımlandı.

Aslında Mucize 2 filminin diğer adı Aziz. 

Aziz’i tanıyoruz. Onu ilk filminden biliyoruz. Mert Turak’ın oynadığı Aziz, izleyicinin hafızasında yer etti. 

Mahzun Kırmızıgül, Mucize filminin devamını çekti. Mucize filmini kısa hatırlarsak.. 

Mucize filminin konusu 

2015 yılında vizyondaydı. 3 milyon 582 bin 552 kişi izlemişti. O sene en çok izlenen ikinci film olmuştu. Ülkenin en batısından en doğusuna göreve giden bir öğretmen… Köyde vücut dezavantajı yüksek derecede olan konuşamayan bir genç Aziz…

Aziz’in kaderinde dillere destan güzellikte bir eşle evlenmek vardır. Evlenirler. Ama alaycı bakışlar, tacizler onların hayatlarını yaşanmaz hale sokar. Öğretmenin de desteğiyle Aziz tedavi için köyden eşiyle ayrılır. Filmin sonunda karşımızda iyileşmiş, vücudundaki aksaklıkları gitmiş bir Aziz vardır. Ailesi bile gördüklerine inanamamıştı. Mucizeyi açıklayan Aziz olmuştu: “Ben karıma aşık oldum.”

Mucize 2 filminde Aziz ve eşinin aşkını izleyeceğiz.

Mucize 2 filminde ne izleyeceğiz

Şimdi Mucize 2 filminde o iyileşme sürecini izleyeceğiz. Ama nasıl bir süreç. Yine ağır hakaretler, alay etmeler. Toplumun özürlü bir insanı ötekileştirmesi… Toplumun, güzel bir kadının böyle bir adamla evliliğini sorgulaması. Kadının eşine sahip çıkması. Her şeye rağmen toplumun içindeki o güzel insanlar. 1960 yıllarda geçen filmin fragmanı yayımlandı. 

Fragmanı bile izleyeni ağlatmaya yetti. Mucize 2 filminin fragmanı ağlatıyor. 

Mucize 2 filmi ne zaman vizyona giriyor

Mucize 2 filmi 1 Mart 2019 tarihinde vizyona girecek.

Mucize 2, bir devam filmi. Ancak hikayesi, dokusu, atmosferi ve oyuncularıyla yepyeni bir film olarak geliyor. Oyuncu kadrosunda ilk filmde olmayan yeni isimler var. Aziz’i yine Mert Turak canladırıyor. Fikret Kuşkan öğretmen rolünde… Biran Damla Yılmaz, Erdal Özyağcılar, Şenay Gürler, Sinan Çalışkanoğlu, Mahsun Kırmızıgül, Melis Sezen, Levent Sülün, Deniz Oral, Sera Tokdemir, Deniz Özerman, Meray Ülgen, Suna Selen, Erol Aksoy, Metin Yıldız, Nazmi Kırık, Zekeriya Karakaş, Hakan Can Kargidanoğlu, Dilek Denizdelen, Berivan Kahraman, Berna Sülün ve Ali Sürmeli, Erol Demiröz, Meral Çetinkaya, Ayda Aksel gibi isimler filmde rol alıyor.

Aziz, umut dolu bir hayat hikayesini anlatıyor.

Gerçek hayat hikayesi 

Aşkın iyileştirici gücünü, mucizesini anlatan bu masalsı bir film Mucize 2. Yaşanmış gerçek bir hikaye.

Filmin yönetmeni Mahzun Kırmızıgül. Kendi hayatındaki bir gerçeği sinemaya aktarıyor. Aziz, Mahzun Kırmızgül’ün çocukluk arkadaşıymış. Herkes Aziz ile alay ederken, dışlarken Mahzun Kırmızıgül ise tam tersi hep destek olmuş. En iyi arkadaşı olmuş.

Aziz’in babasının, dillere destan güzellikteki Mızgin’in babasının hayatını kurtarması da gerçek. Baba, hayatını kurtaran adamın oğluna güzel kızını vermiş. Aziz’in vücut arızalarını bilmeden üstelik… Filmde Mızgin’in babasına Aziz’in babası diyordu ya “Ama benim oğlum sakat”… O babanın verdiği cevap bir hayat dersiydi adeta: “Kalbi sakat olmasın da” 

Aşkın gücü ve yaşamın güzelliği Mucize 2 filminde.

Mucize 2 filminde aşkın gücü

Kalbi sakat olmayan Aziz, aşkın gücüyle hayata bir anlamda yeniden başlar. Bir yeniden doğumdur adeta bu. Ama bu doğuma giden süreç hiç de o kadar kolay değil. 

Masal gibi bir film seyirciyle buluşacak. Mucize 2 filminin fragmanı seyirciyle buluştu. Aziz filminin fragmanı ağlattı. 

Mahzun Kırmızıgül, Mucize filmini Kars’ta çekmişti. Umut dolu, yaşama sevinci belleten bir filmdi Mucize. Şimdi Mucize’nin devamı olarak Aziz filmi geliyor. Aziz’in fragmanından da anlaşıldığı gibi toplumun baskısı gözler önüne seriliyor. İyi ve güzel sorgulaması… İnsanın insan olma mücadelesinden detaylar seyirciye aktarılıyor. 

Mucize 2 filminde Nazım Hikmet

“Hayat kısa. Affet, yardım et, şükret. Sev, gülümse, mutlu ol.” sözleri Mucize 2 filminin fragman seyirciye ulaşıyor. Umut aşılayan bir filmin devamında bu duygu daha da öne çıkacak belli ki…

Mucize 2 filminde Nazım Hikmet şiiri var. Fragmanda dillendiriliyor. Bir anlamda fime ruh veren şiir. 1960’lı yılların ruhunu anlatan şiir. Yoksunluğun, yoksulluğun olmasına karşın umudun daima bayrak oyduğu yıllar… İşte Mucize 2 filmindeki Nazım Hikmet şiiri:

En güzel deniz:  
Henüz gidilmemiş olanıdır.  
En güzel çocuk:  
Henüz büyümedi.  
En güzel günlerimiz:  
Henüz yaşamadıklarımız.  
Ve sana söylemek istediğim en güzel söz:  
Henüz söylememiş olduğum sözdür… 

Mucize 2 filminin fragmanı yayımlandı: 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.