Nedim Saban tek kişilik oyun modasını soruyor

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

Bu sezon tiyatro sahnelerinde tek kişilik oyunların çoğalmasına yönelik Nedim Saban sosyal medyada bir tartışma başlattı. Nedim Saban iki soruyla tek kişilik oyunların ‘moda’ olmasını tartışmaya açtı.

Nedim Saban tek kişilik oyun modasını soruyor… Usta tiyatrocu Nedim Saban, Twitter hesabından iki soruluk anket düzenliyor. Nedim Saban tek kişilik oyunlara yönelik iki soruyu tartışılmak üzere takipçilerine sundu. 

Nedim Saban “Tiyatromuzda son zamanlarda tek kişilik oyun modası var. Bunun nedeni sizce?” sorusu için iki cevap şıkkı hazırladı. Bunlardan biri “Kafa ekip toplamak zor” diğeri ise “Tek kişiye iyi para kalır” . 

Diğer soru ise “Tiyatromuzda son zamanlarda tek kişilik oyun modası var. Bunun nedeni sizce?”. Nedim Saban bu sorunun altına iki cevap şıkkı hazırladı. “Ekip ruhunun kurulamaması” ve “Dizi setleriyle yürümesi” şıkları takipçilerin tercihine sunuldu. 
Tiyatro sanatçıları ve seyircilerinin ilgi gösterdiği bu sorulara gelen yorumlar da tartışmayı büyütüyor. 

Nedim Saban yaptığı yorumlarda şöyle diyor: “Belki son zamanlarda neden starlar tek kişi oynuyor, neden ekipler dağılıyor, neden sağlıklı prova yapılamıyor, insanlar bir araya gelip üretemiyor diye sormak gerek. Sorarız ilerideki ankette.” 

Tiyatro ustalarının tek kişilik oyunlarını da hatırlatan Nedim Saban şöyle devam ediyor: “Öte yandan Yıldız Kenter’in Ben Anadolu, Müşfik Hoca’nın Bir Garip Orhan Veli, Maral Üner’in yıllarca oynadığı Hüzzam, Tiyatro Medresesinde oluşturulan çok güzel işler, Genco Usta’nın Bir Delinin Hatıra Defteri, Ferhan Usta’nın Ferhangi Şeyler’i, meddah geleneği yadsınamaz.”

Gelen tepki yorumlarına karşılık Nedim Saban “Beni rahatsız eden birşey yok, şaşırtan birşey her an yeni bir tek kişilik oyun çıkması. Geleneğimizde hep vardı ama göreneğimizde bir sezonda bu kadar çok tek kişilik iş görmemiştik.” cevabını verdi. 

1992 yılında Tiyatrokare’yi kuran Nedim Saban, şöyle devam etti:

“Şikayetçi değilim sadece merak ediyorum. Bu arada Tiyatrokare’yi google’layın lütfen,çok güzel tek kişilik oyunlarımız da oldu. Neyzen, Babamla Dans, Bir Kadın gibi. Şimdi beş prodüksiyon 75 kişilik bir ekibiz. Biri ötekinden üstün değil.”

Behzat Uygur ekonomik sebeplere bağlıyor

Nedim Saban’ın başlattığı tartışmaya ünlü tiyatro oyuncusu Behzat Uygur da katıldı. Behzat Uygur, tek kişilik oyunların çoğalmasını ‘ekonomik’ nedenlere bağladı: “Nedim cim işini iyi yapanları tenzih ederek bunun ekonomik olduğunu düşünüyorum..buna zorlayanlar organizatör ve yeni yapımcılar oluyor…az kadrolu oyunlar ekonomik açıdan daha cazip geliyor.”

Ünlü oyuncu Ayşe Erbulak da tartışmaya katılanlar arasında yer aldı. Ayşe Erbulak, şunları azdı: “Bir de az kadrolu TV ünlüsü oyuncu arıyor organizatör. Yoksa “satamam” diyor. Yani tiyatro oyuncusu bir dizide oynamıyorsa oyuncudan sayılmıyor adamların gözünde. (Ben de konuya dahil olayım dedim nedense)”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.