Netflix Anna Karenina projesini Rus işgali nedeniyle durdurdu

04.03.2022
A+
A-

Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle Netflix’in de tepkisini ortaya koyduğu ve bu nedenle Anna Karenina adlı dizinin çekimlerini durdurduğu iddia ediliyor.

Netflix Anna Karenina projesini Rus işgali nedeniyle durdurdu. Rusya’ya Ukrayna işgali nedeniyle ülkeler yaptırımlar uygularken, Netflix’in de bu konuda tavır aldığı iddia ediliyor. 

Netflix’in, Rusya‘nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak Tolstoy’un eseri ‘Anna Karenina’ uyarlamasını hazırlık aşamasındayken durdurduğu öne sürülüyor. Dizinin başrolünde Svetlana Khodchenkova yer alacaktı.

Dijital yayın platformu Netflix, geçen yıl ülkenin iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor tarafından denetlenen “görsel-işitsel hizmetler” listesine eklendikten sonra 1 Mart’ta Rusya’da bir dizi yeni yükümlülük altına girecekti.

Yükümlülükler, Netflix’in 20 Rus federal televizyon kanalını yayınlamak zorunda kalacağı anlamına geliyordu.

Netflix‘ten dün yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı çatışmayı kastederek, “Mevcut durumlar göz önüne alındığında, bu kanalları hizmetimize ekleme planımız olmadığını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullanılmıştı.

Netflix Anna Karenine için harekete geçti

Ayrıca Ukrayna’ya yönelik saldırıları yedinci gününde devam eden Rusya’ya yaptırımlar, askeri ve ekonomik alanın yanı sıra kültür-sanat faaliyetlerine de yansımaya başladı. “Netflix”in, Ruslara ait birkaç orijinal projede çalışmaları durdurduğu iddiaları sosyal medyada hızla yayıldı.

Servisin yakın zamana kadar programında yer verdiği Rus yapımları ve birlikte çalıştığı Rus yapımcılar şöyle:

“Anna Karenina” dizisinde Svetlana Hodçenkova, “Özel bir Şey Yok” dizisinde Yura Borisov ve suç-gerilim filmi Zato’da Daria Juk…

Öte yandan ‘Netflix’ Orijinal Diziler Direktörü Michael Azzolino, geçtiğimiz sene, “Yetenekli yazarlar, yönetmenler ve yapımcılar ekibi, yaratıcı ve sürükleyici bir dizi hazırladı. Bu çok beğenilen hikayeye yönelik vizyonlarını Rusya’daki ve dünyadaki üyelerimize ulaştırmaktan heyecan duyuyoruz.” demişti.

1-2-3 Prodüksiyon’dan Valeriy Fedorovich ve Evgeniy Nikishov ise şunları söylemişti:

“Bu çaba heyecan verici ve zorlayıcı olmanın ötesinde, omurgasını aşka adanmış dünyanın temel edebiyat eserlerinden birine dayandığından, Avustralya’dan Brezilya’ya kadar izleyicilerin kalbine dokunacak.”

‘Anna Karenina’ Filminin Konusu

Anna Karenina, Lev Tolstoy tarafından yazılmış, Rus Habercisi’nin 1873-1877 yılları arasındaki döneminde, bölümler hâlinde basılmış roman. 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür.

Eser, 1870’lerin Rusya’sında, toplumun üst sınıfına mensup kimseler arasında yaşanan birbirinden bağımsız iki aşk macerasını anlatır. Olaylar Moskova’da, Sankt-Peterburg’da ve asilzadelerin yazlık malikanelerinde geçer. Romanda dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin düş kırıklıkları karşılaştırılır; sadakat, tutku, kıskançlık gibi temalar işlenir; bir yandan da o dönemde Rusya’da kadınların durumu, eğitim reformu gibi konular dile getirilir. 

ETİKETLER: , ,
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.