Oliver Twist ile yeniden buluşmak

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Çoçukluk ve gençlik yıllarınızda okuduğunuz kitapları yıllar sonra tekrar elinize aldınız mı? O eski dostlarla yıllar sonra buluştunuz mu? Ben ikisi ile geçen gün bir araya geldim. Çok keyifliydi. Oliver Twist ve Robinson Cruseo ile 40 yıl sonra buluştum.

Oliver Twist ile yeniden buluştum. Sanırım 40 yıl önceydi onunla ilk tanışmam.

Bunca yıl sonra onunla tekrar buluşmamı sağlayan ise ona bir kitabevinde rastlamam oldu.

Sadece Oliver Twist değil, Robinson Crusoe ile de 40 yıl sonra tekrar buluştum.

Oliwer Twist ile Robinson Crusoe yan yana duruyorlardı. Çocukluk yıllarımın iki dostuyla ilgili hafızamı zorladım ama yaşadıklarını tek tek anımsayamadım.

Oliver Twist ve Robinson Crusoe ile 40 yıl sonra yeniden buluştum.

Sokak çocuklarını anlamaya çalışmak

Onları aldım, eve götürdüm. Aynı gün ikisini de tekrar okudum. Size de tavsiye ederim. Eski dostlarınızı yıllar sonra tekrar görmek, okumak, anlamak farklı bir duygu.

Çocukken ilgimi çekmeyen belki de o kadar çok şey şu anda daha farklı geldi. Yıllar önce yaşadığım semtte sokak çocukları, kimsesiz çocuklar olmadığı için belki de Oliver Twist’i tam anlayamadım.

Ancak yaşadığımız hayat bize sokaktaki çocukları öğretti. Dolayısıyla Oliver Twist’le 40 yıl sonraki buluşmam farklı bir tad verdi.

Robinson Crusoe da öyle… Kitabı bitirdiğimde, hikayenin gerçek hayattan romanlaştırıldığını öğrendiğimde kendi kendime şaşırdım. Belki de çocukken bildiğim bu bilginin hafızamda olmadığını anladım.

Robinson Crusoe’nun gerçek adı

O halde size kısa bir bilgi Robinson Crusoe ile ilgili… Daniel Defoe, 60 yaşındayken bu gerçek hayat hikayesini duyuyor. Sonra da oturup kendi kurgusu ile yazıyor. Bir kaç fark var elbette.

Robinson Crusoe adını Daniel Defoe koyuyor kahramanına… Gerçek hayattaki ismi ise Alexander Selkirk.

Robinson, romanda 27 yıl adada kalıyor ve sonra bir İngiliz gemisi tarafından kurtarılıyor. Ancak gerçek hikayede bu yaşam öyküsü 5 yıllık bir süreyi kapsıyor. Burada da romancının hayal dünyasının maharetini görüyoruz.

Demem o ki, ben 40 yıl sonra çocukluk kahramanlarımla güzel bir buluşma yaptım. Tavsiye ederim.

Hem çocukluk günlerinize iç dünyanızda bir yolculuk yapıyorsunuz hem de dostlarınızın size nasıl da sadık olduklarını görüyorsunuz.

Ve yaşlarının hep aynı kaldığını…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.