Organize İşler 2 Sazan Sarmalı komedi filmi değil

Jale Şen
Bir yanda beyaz perde öbür yanda siyah ekran. Gelsin filmler, gitsin diziler. Onun için hayat kameranın önünde yaşanır. Hayatın sahnesi kameranın önünde kurulur. O yaşananları da keyfince yazar, eleştirir, beğenir, beğenmez… İletişim: jaleshen@gmail.com
25.02.2019
A+
A-

Organize İşler 2 Sazan Sarmalı komedi filmi değil. Olsa olsa ‘eğlenceli’ bir film denebilir. Filmde Kıvanç Tatlıtuğ haricinde güldüren unsurlar yok. Hele o cüce sahnesi… Hiç olmasaydı daha iyiydi.

Organize İşler 2 Sazan Sarmalı filmi komedi değil.

Organize İşler benim sevdiğim Türk filmleri içinde en üst sıralarda yer alır.

İlk sırada tabii ki Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson’un resmen tepkimeye girip acayip bir sinerji yarattıkları Her şey Çok Güzel Olacak var.

Yıllar önce Organize İşler’i izlediğimde acayip eğlenmiş, çok gülmüştüm. Oyuncu kadrosunda zaten Cem Yılmaz, Ezgi Mola ve Tolga Çevik’in olduğu her yapım gülmek için banko bana göre.

Eğlenceli ve keyifli bir film oluşunun yanı sıra çekimlerindeki görsellikle apayrı bir Yılmaz Erdoğan filmi olmuştu.

Ve 14 yıl sonra filmin 2.cisi Organize İşler Sazan Sarmalı geldi. Sosyal medya üzerinden filmle ilgili yapılan paylaşımlardan ve zaten ilkini de sevdiğimden ikincisini izlemek için de doğal olarak meraklandım.

Ve ben vakit bulup da sinemaya filmi izlemeye gidemeden baktım ki Netflix Sazan Sarmalı’nı yayınlamış! “Aaa nasıl olmuş, nasıl yayınlamış ya” derken oturdum izledim filmi bir güzel.

Film vizyona girdikten 15 gün sonra Netflix’te de yayınlanmış olması “nedendir, niçindir” sorularını sordurdu. Bununla ilgili türlü savlar sunulsa ve filmin yapımcı şirketi “Netflix yöneticileri Türk sineması neler yapmış, mutlaka bunu almalıyız, dedi” gibi çok inandırıcı (!) bir açıklama yapsa da tüm bunlar izleyiciyi pek ilgilendirmedi.

Körler sağırlar bir yanda birbirini ağırlayıp kavgaya devam ederken bu seyircinin hiç umurunda değildir zaten,oturur filmini izler, eğlenir ya da eğlenmez, hepsi bu aslında bu kadar basit.

Neyse biz filme dönelim.

Film değil ama Kıvanç Tatlıtuğ olmuş

Organize İşler Sazan Sarmalı ilki kadar olmasa da eğlenceli, keyifli ve izlenesi bir iş olmuş tamam ama esas izlenesi olan aslında Kıvanç Tatlıtuğ olmuş!

Tatlıtuğ’un oyunculuğunu zaten çok beğenir ve oyunculuktaki yükselişini Leonardo Di Caprio’ya çok benzetirim. Ama burada bambaşka bir şey olmuş, resmen mutasyona uğramış.

Komedide de ne kadar başarılı olduğunu gösterdi bu vesileyle bizlere.  Ne yapsa altından kalkıyor.

Benim filmde en güldüğüm ve en eğlendiğim sahneler onunkilerdi. Filmi merak etmeseniz bile sırf Kıvanç için izleyin derim.

Organize İşler 2 komedi değil, eğlenceli film

Gelelim filmin geneline…

Organize İşler Sazan Sarmalı bilindiği üzere bir komedi filmi. Ama komedi filmi olmuş mu Sazan Sarmalı, ben doğrusu daha çok ‘eğlenceli’ olmuş diyebilirim.

İlkini de izleyip çok seven biri olarak ikincilerden genelde çok iyi bir performans beklemememe rağmen yine de daha çok güleceğimi sanmıştım, öyle olmadı.

Kıvanç’ın sahneleri dışında öyle kahkahalar filan atmadım. Eğlendim mi, evet eğlendim. Ama hepsi bu.

Cüce sahnesi rahatsız edici

Filmde her şey keyifle ilerlerken filmin sonlarına doğru tempo oldukça düşüyor. Hele son kısımda bir cüce esprisi var ki hiç gereği yokmuş. O sahne konmasa daha iyiymiş.

Son dakikalarda konuya dair hiç bir şey bulamamış Yılmaz Erdoğan ve zaman doldurmaya çalışmış izlenimi var ne yazık ki o kısımda.

Cüce esprisiyle sevimli olmaya çalışmayın hiç güzel durmuyor bu, ben en azından rahatsız oluyorum bir izleyici olarak. Bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz ama bence hiç gereği yok bu tür şakaların filan.

Bir başka rahatsız eden şey de çok fazla havadan çekim sahnesi olmasıydı. Bu havadan çekimin ilk kullanıldığı Türk filmi Organize İşler’di evet ama 2’incisinde işin cılkını çıkartmaya gerek yoktu.

Sazan Sarmalı izlensin mi? diye sorarsak “evet izlensin”…keyifli, eğlenceli, hoş vakit geçirten bir iş olmuş ama daha çok Kıvanç Tatlıtuğ’un sahneleri akılda kalır ve çok komik!

Sadece Sarı Saruhan için bile izleyin, derim ben. Hatta bu karaktere özel bir film bile çekilebilir.

Yazımı bitirirken en son söyleyeceğim şey, ‘siz Sazan Sarmalı’nı izlemeden önce esas ilk Organize İşler’i izleyin’.

O daha eğlenceli ve komik. Tekrar tekrar izleyip gülmek isteyeceğiniz pek çok sahnesi var filmin. Bunda Sarı Saruhan’la Kıvanç öne çıkmış ama diğerinde karakterlerin hepsi ayrı ayrı çok iyiler ve komikler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.