Orhan Pamuk Veba Geceleri romanını 2019’da yayımlayacak mı

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

Orhan Pamuk’un beklenen romanı Veba Geceleri, 2019 yılında okurlarla buluşacak mı? Roman aslında 2017 sonbaharında basılacaktı.

Orhan Pamuk Veba Geceleri romanını 2019’da yayımlayacak mı?

Yeni yılın son günlerinde edebiyat dünyasında konuşulan konulardan biri de bu. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, Veba Geceleri romanını 2017 sonbaharında okurlarla buluşacağını daha önce açıklamıştı.

Ancak aradan bir yılı aşkın bir zaman geçti. Şimdi merak edilen “Orhan Pamuk Veba Geceleri romanını 2019’da yayımlayacak mı?” sorusunun cevabı.

Orhan Pamuk, önce romanın adını açıklamıştı: Veba Geceleri. Daha sonra da okurlarla buluşacağı tarihin 2017 sonbaharı olduğunu…

Veba Geceleri romanı için “Bir Doğu-Batı romanı” tanımı yapan Orhan Pamuk, 35 yıldır bu kitabı kafasında tasarladığını söylemişti.

Orhan Pamuk’un Veba Geceleri romanıyla ilgili yaptığı açıklamalara bakarak bazı detayları paylaşayım. 

Veba Geceleri, 1900 yılında geçen tarihi bir roman.

Kitabın konusu Orhan Pamuk’un “Sessiz Ev” romanının başkarakteri Faruk’un yaptığı araştırmalar neticesinde doğdu. Orhan Pamuk bu konuda şöyle diyordu: “Faruk, ‘Sessiz Ev’de aslında bu yazacağım roman için bir araştırma içindeydi.”

Veba Geceleri romanının konusu ne

Orhan Pamuk, “Beyaz Kale” romanında Veba Geceleri’ndeki bazı bölümleri kullandı.

Veba Geceleri ile “Kar” romanı arasında benzerlikler var. Kar romanında Kars’ın çevre ile ilişkisinin kopması yer alıyordu. Veba Gecelerinde ise vebayla çevre ile kesilen ilişkiler yer alıyor. 

Veba Geceleri, Osmanlı tarihinin 19. yüzyılı ile İkinci Mahmud ile Abdülhamid’in sonuna kadar olan döneme dair bir roman olacak. Roman, otoriterliğin sosyal ve edebi kültürel köklerini ele alacak.

Veba Geceleri, Orhan Pamuk’un ifadesine göre “uzun ve tarihi” . 

Romanın ana fikri otoriterliğin sosyal, edebi kültürel kökenleri üzerine olacak. 

Orhan Pamuk Veba Geceleri romanı yazım sürecinde Werner Herzog’un Tanrıların Gazabı, Fellini’nin Orkestra Provası filmlerini izledi. 

Veba Geceleri romanında İstanbul var. Olaylar İstanbul’da geçiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.